Biblioteka IINISB
Aktualności

Nowości Biblioteki IINISB czerwiec-wrzesień 2014 r.

 

D. Degen, Polityka wydawnicza w sferze nauki w latach 1944-1959. Wydaw. UMK, Toruń 2014

sygn. 30467 czyt., 30474, 30475

 

Autorka podsumowała wpływ działań cenzury na uczonych, zwłaszcza humanistów, szkody, jakie restrykcje wyrządziły nie tylko nauce, ale i kulturze.

Czas przemian – czas wyzwań. Rola bibliotek i ośrodków informacji w procesie kształtowania kompetencji współczesnego człowieka. Pr. zbior. pod red. J. Jasiewicz, E. B. Zybert. SBP, Warszawa 2014

sygn. 30515 czyt. – 30524.Mk

 

Publikacja jest pokłosiem konferencji, która miała miejsce w październiku 2013 r. w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych UW. Jej uczestnicy dyskutowali m.in. o problemach kształtowania nowoczesnej wizji bibliotek i innych ośrodków informacji w społeczeństwie sieci.

Działalność instytucji wydawniczych na rzecz oświaty i edukacji w XIX i początkach XX wieku. Red. I. Michalska, G. Michalski. Wydaw.UŁ, Łódź 2014

sygn. 30480/1 czyt., 30481/1

 

Publikacja jest pierwszą z dwóch opisujących instytucje wydawnicze wspierające funkcjonowanie rodzimej oświaty i edukacji.

 

Działalność instytucji wydawniczych na rzecz oświaty i edukacji w XX i pierwszych latach XXI wieku. Red. I. Michalska, G. Michalski. Wydaw.UŁ, Łódź 2014

sygn. 30480/2 czyt., 30481/2

Książka jest poświęcona instytucjom, których działalność w znaczący sposób wspierała funkcjonowanie oświaty w opisywanym okresie. Opisuje inicjatywy edytorskie stanowiące ofertę wydawniczą dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców, z uwzględnieniem lokalnych, efemerycznych oficyn.

T. Doligalski, Internet w zarządzaniu wartością klienta. SGH, Warszawa 2014

sygn. 30471 czyt., 30472

„Klienci coraz częściej są postrzegani jako zasób firmy, którego wartość mierzy się i maksymalizuje. Działania w zakresie relacji z nimi, stanowią przesłankę rozwoju firmy, wzrostu jej wartości i poziomu zysku”.

Regiewicz, Mediewalizm wobec zjawisk audiowizualnych i nowych mediów. Warszawa 2014

sygn. 30464

 

„Odwołując się do imagologii i antropologii kulturowej, tematyka książki oscyluje wokół współczesnych zjawisk społeczno-kulturowych, udostępnianych”.

Around the Book the Library and Information. Ed. by M. Juda, A. Has-Tokarz, R. Malesa. Wydaw. UMCS, Lublin 2014

sygn. 30440 czyt.

Rozwój nowych technologii zmienia środowisko, w którym funkcjonuje książka i biblioteka, przekształcając jednocześnie konteksty i role tradycyjnie przypisane ich pozycjom w społeczeństwie.

Biblioteka – książka – informacja – internet. 2012. Pr. zbior. pod red. Z. Osińskiego i R. Malesy. Wydaw. UMCS, Lublin 2013

sygn. 30445 czyt., 30447

 

„W publikacji ważne miejsce zajmują prezentacje przemian w bibliotekach i w zawodzie bibliotekarza, związanych z wykorzystywaniem Internetu i książki elektronicznej”.

Instytucje religijne w krajach Unii Europejskiej. Wybrane problemy. Red. nauk. E. Firlit. SGH, Warszawa 2009

sygn. 30469 czyt.

W strukturze wyznaniowej 27 krajów zjednoczonej Europy dominującym wyznaniem jest chrześcijaństwo, reprezentowane przez trzy główne nurty: katolicyzm, protestantyzm i prawosławie.  Liczne organizacje religijne działające w sferze publicznej włączają się w debatę o istotnych dla nowoczesnego społeczeństwa sprawach.

M. Szukała, Pruskie archiwa państwowe a niemieckie badania wschodnie (Deutsche Ostforschung) w okresie międzywojennym XX wieku (1918-1939). Między nauką a politycznym zaangażowaniem. Szczecin-Warszawa 2011

sygn. 30463

 

Autor „przedstawia m.in. rozwój instytucji archiwów pruskich – od reform Hardenberga, poprzez działania reformatorskie Bismarcka, do pierwszej wojny światowej. Ukazuje ewolucje archiwów od urzędów o drugorzędnym znaczeniu do placówek naukowych”.

K. Kuras, Współpracownicy i klienci Augusta A. Czartoryskiego w czasach saskich. Tow. Wydaw. „Historia Iagellonica”, Kraków 2010

sygn. 30448

Książka jest publikacją rozprawy doktorskiej, „wnikliwym studium zjawiska osiemnastowiecznego klientelizmu, przedstawionego z perspektywy relacji patron-klient, jak również pokazaniem ówczesnych metod polityki personalnej w budowaniu frakcji politycznych”.

M. Rowicka, Wydawnicze i cenzuralne losy twórczości Adama Mickiewicza w okresie zaborów. BN, Warszawa 2014

sygn. 30435 czyt., 30437

Autorka zrekonstruowała dzieje polskojęzycznych edycji utworów Adama Mickiewicza w okresie zaborów. Wpisała to w historię ośrodków wydawniczych w zaborze rosyjskim, Cesarstwie,  prowincjach austriackich i pruskich oraz za granicą.

Zapisać taneczność. Red. Krystyna Hrycyk. Pań.Pom.Studium Kszt.Anim.Kult.i Bibl.,  Wrocław, 2014

sygn. 30402 czyt.

 

M.in.: E. Wycichowska: Kiedy taniec staje się sztuką; M. Kott: Taniec w przestrzeni historycznej jako element pełniący funkcje edukacyjne, społeczne oraz wychowawcze.

H. Andrzejczak, Na niby i naprawdę. Anny Kamieńskiej twórczość dla dzieci. Impuls, Kraków, 2002

sygn. 30403 czyt.

Pozostaje zacytować A. Kamieńską: „Literatura dla dzieci staje się miejscem poważnego dialogu, dialogu o sprawach ludzkich, bo nie ma osobnych problemów: dla dzieci i dla dorosłych”.

P. Morville, J. Callender, Wzorce wyszu-kiwania. Projektowanie nowoczesnych wyszukiwarek. Gliwice 2011

sygn. 30423 czyt., 30424

 

Autorzy opisują problemy związane z wyszukiwaniem informacji, zarówno od strony użytkownika, jak i funkcjonowania wyszukiwarki, anatomię, język wzorców wyszukiwania.

Rękopisy w zbiorach kościelnych. Oprac. T. Makowski, P. Sapała. BN, Warszawa, 2014

sygn. 22194/2 czyt., 22198/2 sz.2

„Publikacja jest drugim tomem serii Zbiory rękopisów w Polsce, zapoczątkowanej w 2003 r. przez pracę Zbiory rękopisów w bibliotekach i muzeach w Polsce (w oprac. Danuty Kamolowej przy współudz. Teresy Sieniateckiej), która do dziś stanowi podstawowe źródło informacji o materiałach rękopiśmiennych przechowywanych w instytucjach państwowych”.

M. Broda, Biblioteka klasztoru cystersów w Henrykowie do końca XV wieku. Kraków 2014

sygn. 30465 sz. 4

Monografia przedstawia średniowieczny księgozbiór klasztoru cystersów w Henrykowie, uzupełnia informacje na temat kultury środowisk kościelnych w średniowieczu.

Ż. Niedbała, Z Krasiczyna na Wawel. Wydaw. M, Kraków 2014

sygn. 30466

Kardynałowi Adamowi Stefanowi Sapiesze przypisuje się znaczny wpływ na kształtowanie sytuacji w Polsce, tak za sprawą działalności duszpasterskiej, pomocy charytatywnej na rzecz ubogich w czasie obu wojen światowych, jak również kształtowania drogi życiowej Karola Wojtyły, późniejszego papieża.

G. Mazurek, Znaczenie wirtualizacji marketingu w sieciowym kreowaniu wartości. Poltext, Warszawa, 2012      

sygn. 30366 czyt., 30367

Marketing jako dziedzina zarówno naukowa i praktyczna ulega przeobrażeniom wywołanym oddziaływaniem środowiska wirtualnego. Procesy te powodują modyfikację relacji zachodzących pomiędzy firmą a podmiotami otoczenia.

K. Szczepańska, TQM w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Poltext, 2014

sygn. 30364

 

Wnioski płynące z obserwacji rzeczywistości i analizy rynku pracy stały się podstawą przemyśleń autorki nad spójnością filozofii zarządzania.

Wirtualizacja. Problemy, wyzwania, skutki. Red. nauk. L. W. Zacher. Poltext, Warszawa, 2013

sygn. 30365 czyt.

 

Książka obejmuje problemy związane z wirtualizacją, poddaje analizom jej pojęcia, rozwój historyczny, związki z innymi dziedzinami.

K. Jakubowicz, Media a demokracja w XXI wieku. Poszukiwanie nowych modeli. Poltext, Warszawa  2013

sygn. 30361 czyt.

 

Autor balansując między teoriami Johna Naisbitta i Alvina Tofflera podejmuje trudny temat określenia stanu i perspektyw rozwoju demokracji i roli mediów we współczesnym świecie.

Nauka, technika, społeczeństwo. Podejścia i koncepcje metodologiczne, wyzwania innowacyjne i ewaluacyjne. Red. nauk. L. W. Zacher. Poltext, Warszawa, 2012

sygn. 30362 czyt., 30363

„Książka pokazuje złożoność problematyki STS oraz rozmaite – dawniejsze i nowe – podejścia. Niektóre teksty były dyskutowane i prezentowane na konferencjach. Autorzy sądzą, że ich zebranie i przedstawienie szerszej publiczności może zachęcić do dyskursu nt. relacji człowiek – technika”.

F. Gołembski, Cywilizacja europejska. Poltext, Warszawa, 2012

sygn. 30357 czyt., 30358

Autor omówił podstawowe pojęcia, podejścia metodologiczne oraz ujęcia teoretyczne związane z cywilizacją, jej genezę i poszczególne etapy rozwoju.

Organizacje w praktyce. Studia przypadku dla studentów zarządzania. Red. nauk. M. Kostera. Poltext, Warszawa, 2011

sygn. 30359

 

Autorka podała kilka dokładnie opracowanych studiów przypadku, które stanowią opisy mechanizmów i zasad procesów zarządzania.

Międzynarodowe stosunki kulturalne. Podręcznik akademicki. Red. nauk. A. W. Ziętek. Poltext, Warszawa, 2010.

sygn. 30355 czyt., 30356

„Kultura na równi z innymi dziedzinami życia społecznego podlega procesowi internacjonalizacji. Zarówno współpraca i wymiana, jak i rywalizacja oraz konflikt między państwami w dziedzinie kultury są wynikiem ich świadomej i celowej działalności. Formy i metody zaś są regulowane, podobnie do innych dziedzin współżycia, w drodze formalno-prawnej”.

B. Czarniawska, Trochę inna teoria organizacji. Organizowanie jako konstrukcja sieci działań. Poltext, Warszawa

sygn. 30352 czyt., 30353

„Książka prezentuje alternatywne ujęcia tradycyjnych tematów teorii organizacji: władza i racjonalność, przywództwo i zmiana, technika i porozumiewanie się. Uzupełnione są one nowszymi zagadnieniami, takimi jak globalizacja i wiedza narracyjna”.

Administracja publiczna na progu XXI wieku – wyzwania i oczekiwania. Red. nauk. J. Osiński. SGH, Warszawa 2011

sygn. 30470 czyt.

 

Publikacja jest próbą zarysowania najważniejszych problemów stojących przed administracją publiczną w Polsce w najbliższych latach.

Biblioteka w przestrzeni edukacyjnej. Technologia informacyjna w służbie użytkownikowi. Red. S. Skórka. WNUP, Kraków, 2014

sygn. 29238/2 czyt.

 

Praca zbiorowa poświęcona teoretycznym i praktycznym aspektom zastosowania technologii informacyjnej w działalności różnego rodzaju bibliotek.

Człowiek w przestrzeniach komuni-kacyjnych. Red. I. S. Fiut. Wydaw. AGH, Kraków 2010

sygn. 30444

M.in.: W. Branicki: Ontologiczna koncepcja prawdy; T. Kochan: Progresywizm psychologiczny i „dynamika spiralna”. Propozycja systemowej teorii przemian kulturowych.

J. Krawczyk, B. Janczak, M. Dudziak-Kowalska, Bibliotekarze w dziewięć-dziesięcioleciu Akademii Górniczo-Hutniczej. Wydaw. AGH, Kraków 2009

sygn. 30442

 

Książka jest podsumowaniem dziejów Biblioteki AGH od 1922 r. do chwili obecnej. Do publikacji dołączono płytę CD zawierającą pełny tekst publikacji oraz ponad 200 zdjęć.

Skarby Akademii Górniczo-Hutniczej. Zbiory historyczne Biblioteki Głównej. Wydaw. AGH, Kraków 2012

sygn. 30441 A

Album zawiera reprodukcje najciekawszych fragmentów dokumentów pochodzących z kolekcji Biblioteki Głównej AGH w tym stare druki, czasopisma, kalendarze, mapy, atlasy, opisy patentowe, rękopisy, rozprawy doktorskie, grafiki.

Środki przekazu – informacja czy mani-pulacja. Red. A. Balicki, T. Guz, W. Lis. Wydaw. KUL, Lublin 2008    sygn. 30452

 

Jest to publikacja gromadząca teksty poruszające dylematy związane z działalnością środków masowego przekazu.

J. Kargul, Upowszechnianie – animacja – komercjalizacja kultury. Wydaw. Nauk. PWN, Warszawa 2012         sygn. 30451

Autor opisał historię upowszechniania kultury w Polsce zmiany w dystrybucji, udostępnianiu i praktykowaniu kultury, koncepcje, formy uczestnictwa.  

J. M. Schuster, Informacja w polityce kulturalnej. Infrastruktura informacyjna i badawcza. Wydaw. UJ, Kraków 2007

sygn. 30449 czyt., 30450

 

Jest to publikacja wyników raportu, którego wykonanie zleciło autorowi The Pew Charitable Trusts.  

S. J. Pastuszka, Życie kulturalne Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej. Uniw. Hum.-Przyrod. w Kielcach, 2009

sygn. 30421 czyt.

„Rola Polskich Sił Zbrojnych w życiu kulturalnym na obczyźnie była przedmiotem różnych publikacji cząstkowych na emigracji i w Polsce. Brakowało jednak dotąd całościowego opracowania kulturotwórczej roli Wojska Polskiego za granicą. [...] Autor starał się wszechstronnie ogarnąć różne przedsięwzięcia artystyczne, literackie, oświatowe oraz wydawnicze, podejmowane lub wspierane przez instytucje wojskowe. Podobnie uwzględnił przejawy życia religijnego”.

J. Mazur, M. Rószkiewicz, M. Strzyżewska, Kompozycja działań związanych z wiedzą a wyniki ekonomiczne przedsiębiorstwa. SGH, Warszawa 2011

sygn. 30473

Publikacja poświęcona jest badaniu różnych wariantów działań związanych z wiedzą i jej wpływem na efektywność firmy, organizacji.

A. Tomanek, Amor librorum nos unit. W kręgu bibliofilów śląskich 1968-2008. Bibl. Śląska, Katowice 2013       

sygn. 30478, 30479

Książka zawiera dane dotyczące historii ruchu bibliofilskiego na Śląsku, m.in. Kalendarium 1968–2008, sporządzone na podstawie druków okolicznościowych wydanych przez śląskich bibliofilów.

B. Stefanowicz, Wiedza. Wybrane zagadnienia. SGH, Warszawa 2011

sygn. 30476 czyt., 30477

Jest to kolejna próba zwrócenia uwagi na pewne aspekty terminologiczne nieuchwytnego pojęcia, jakim jest wiedza.

Encyklopedia Katolicka. T. 18. KUL, Lublin 2013

sygn. 14368/18.I

Kolejny tom monumentalnego wydawnictwa KUL.

Roczniki Biblioteczne. 2013 R. LVII

sygn. P. 49/1,2

M.in. K. Ossowski: Drukarstwo warszawskie w latach 1795-1806; M. Pszczółkowski: Architektura biblioteczna w latach II Rzeczpospolitej 1918-1939. Problemy funkcji i formy.

FIDES. Biuletyn Bibliotek Kościelnych. 2014 nr 1(38)

sygn. P. 275

 

M.in. M. Pidłypczak-Majerowicz: Badania proweniencyjne w bibliotekach kościelnych.

Rocznik Archiwalno-Historyczny Centralnego Archiwum Wojskowego. 2013 nr 6/35

sygn. P.331

 

M.in. Ł. Trznadel: „Żołnierze wyklęci” Ziemi Kaliskiej w aktach Archiwum Wojskowego w Oleśnicy.

Biblioteka Analiz. 2014 nr 11-16 (382-387)

sygn. Px28

M.in.: Ł. Gołębiewski, P Waszczyk: Mała stabilizacja. Ranking wydawców; A. Nowakowski: List otwarty do Rafała Grupińskiego; K. Domańska, A. Wasilewski: Nie za darmo. Facebook najlepszym przyjacielem wydawcy? B. Klukowski: Branża częściowo sterowana. Rynek książek w Chinach 2014.

Bibliotekarz Podlaski. 2013 nr 1

sygn. P.301

M.in.: M. Komza: Piękna książka, udana ilustracja według Józefa Ignacego Kraszewskiego; M. Rutkowski: Biblioteki, zbiory naukowe i cenzura w Królestwie Polskim we wczesnym okresie paskiewiczowskim.

Uniwersytet Warszawski. 2014 r 1 (67)

sygn. Px14

M.in.: K. Majewska: Młodzi badacze z teczkami pełnymi pomysłów.

Bibliotekarz 2014 nr 6, 7

sygn. P.5

M.in.: W . Michnal: O działalności instrukcyjno-metodycznej z dystansu; S. Czub-Kiełczewska: Kiedy dane stają się danymi osobowymi.

K. Jamrozik: Nowe oblicze Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA.

Poradnik Bibliotekarza. 2014 nr 9 (774)

   sygn. P. 6

M.in.:  A. Kawałko: Centrum Dokumentacji Europejskiej w MBP w Słupsku.


 

Jest to wybór subiektywny. Wszystkie nowe książki prezentujemy w Czytelni Biblioteki.


Lista nowości w postaci pliku pdf

Poprzednia lista nowości