Biblioteka WDIB UW
Aktualności

Nowości Biblioteki WDIiB UW – marzec-kwiecień 2021

J. Tidwell, Ch. Brewer, A. Valencia, Projektowanie interfejsów. Sprawdzone wzorce projektowe, wyd. 3, Helion 2021   

    sygn. 36626 czyt.

 

„Publikacja pozwala zapoznać się z fundamentalnymi teoriami i praktycznymi aspektami dobrego designu; wydanie zostało starannie przejrzane i uzupełnione o najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie. Zawiera również spory zbiór sprawdzonych wzorców projektowych, znacząco ułatwiających projektowanie interfejsów. Wzorce te stworzono z wykorzystaniem zdobyczy psychologii, starano się przy tym zadbać o ich wszechstronność. Podstawą do ich zbudowania były większe lub mniejsze zadania wykonywane przy użyciu oprogramowania”.

 

Książki mają swoją historię. Studia ofiarowane Profesor Barbarze Bieńkowskiej, red. nauk.

J. Puchalski, Wydaw. Nauk. i Eduk. SBP, Warszawa 2020

    sygn. 36614 czyt., 36615

 

Księgi pamiątkowe, to tradycja uniwersytecka honorująca dokonania konkretnej osoby, pozwalająca wyrazić wdzięczność za obecność w świecie nauki. Teksty prezentowane w tomie, napisane przez wybitnych specjalistów, mieszczą się w obrębie szeroko rozumianej kulturze książki i informacji, świadczą także o dynamice prowadzonych badań, stanowią kontynuację prac zapoczątkowanych przez Profesor Barbarę Bieńkowską.

 

A. Waszkiewicz-Raviv, Wizualny PR. Siła obrazów w komunikacji organizacji, Wydaw. UW, Warszawa 2021                    sygn. 36634 czyt.

„Monografia jest spójnym, interdyscyplinarnym opisem uwarunkowań i funkcji obrazów w komunikacji współczesnych organizacji. Badania i analizy teoretyczne wprowadzają czytelnika w świat narzędzi komunikacji wynikających z doświadczeń przekazów wizualnych m.in. infografik, fotografii w mediach społecznościowych, filmów promocyjnych YouTube, animacji, wystaw muzealnych etc. Pozycja zawiera teoretyczne wprowadzenie do wizualnego PR, opisuje jego siłę w kształtowaniu postaw odbiorców”.

 

Z. Kobyliński, Zarządzanie dziedzictwem kulturowym. Wprowadzenie do problematyki, Wydaw. Nauk. UKSW, Warszawa 2020                   sygn. 36627 czyt.

 

Kluczową koncepcją leżącą u podstaw zarządzania dziedzictwem kulturowym, dyscypliny powstałej w latach 70. XX wieku, jest sterowanie zmianami społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi w taki sposób, by nie powodowały utraty wartości potencjalnie zawartych w dziedzictwie kulturowym. Współczesne zarządzanie tym dobrem narodowym opiera się na transdyscyplinarnej wiedzy naukowej, publicznej partycypacji w procesach konserwacji, prezentacji obiektów i ich obiektywnej i wielostronnej interpretacji. Książka jest pierwszym w polskim piśmiennictwie całościowym przedstawieniem problematyki.

 

M. Matwijów, Zbiory materiałów życia publicznego jako typ książki rękopiśmiennej w czasach staropolskich (1660-1760), Wydaw. DIG, Warszawa 2020   

     sygn. 36629 czyt.

 

„Zbiory materiałów życia publicznego (potocznie zwane miscellanea lub silva rerum) to jedne z popularniejszych rodzajów książek rękopiśmiennych tworzonych w okresie Rzeczypospolitej szlacheckiej (XVII-XVIII w.). W Wielkim Księstwie Litewskim największe ich kolekcje powstawały i gromadzone były na dworach magnackich, a pojedyncze egzemplarze wychodziły spod pióra i znajdowały się w posiadaniu zwykłej szlachty. Upadek państwowości litewskiej pod koniec XVIII w. spowodował odpływ tych manuskryptów z terenów dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego zarówno do bibliotek i archiwów polskich, jak i rosyjskich (obecnie na Ukrainie). Duża część woluminów pozostała jednak na miejscu i obecnie znajduje się przede wszystkim w Wilnie, głównie w Bibliotece Litewskiej Akademii Nauk im. Wróblewskich i Litewskim Państwowym Archiwum Historycznym (razem nieco ponad 100 egzemplarzy)”.

 

Admirałowie wyobraźni : 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci, pod red. A. Wincencjusz-Patyny, Wydaw. Dwie Siostry, Warszawa 2020        sygn. 36613.A

 

Efektowna księga złożona z bogato ilustrowanych (900 ilustracji) haseł opisujących pracę 230 artystów. Jest to niewątpliwie monumentalny album prezentujący 100 lat historii polskiej ilustracji dziecięcej. Sygnalizuje obszary tematyczne i motywy pojawiające się na ilustracjach, techniki artystyczne, tendencje stylistyczne, najznamienitszych ilustratorów książek dla dzieci i najbardziej znaczące serie wydawnicze.

 

Dylematy czasu i przestrzeni w bibliotekach. Wybrane zagadnienia, red. nauk. D. Bubel, Wydaw. Polit. Cz., Częstochowa 2019 

   sygn. 36636, 365635

Praca zbiorowa zawiera kilkanaście artykułów, m.in. D. Pietruch-Reizes: Informacja w nauce. Wymiar europejskiej przestrzeni badawczej.

Pogranicze w mediach. Media na pograniczu, pod red. nauk. P. Olechowskiej, E. Pajewskiej, Uniw. Szczeciński, Szczecin 2017 

   sygn. 36631

 

„Pogranicze jest pojęciem, które stanowi przedmiot intensywnych badań wielu dyscyplin nauk humanistycznych i społecznych od początku lat dziewięćdziesiątych. W konsekwencji skłania także medioznawców do zajmowania się problemami funkcjonowania mediów na pograniczach oraz do badania pogranicza w różnych mediach […] monografia jest zaproszeniem do zapoznania się z powyższymi problemami w ujęciu interdyscyplinarnym. Na opracowanie składa się dwadzieścia jeden artykułów, których autorzy za bazę swych rozważań obrali różne rozumienie pojęcia pogranicza”.

 

Toruńskie konfrontacje archiwalne. T. 6: Pogranicza archiwistyki, pod red. W. Chorążyczewskiego i A. Rosy, Wydaw. Nauk. UMK, Toruń 2019                    sygn. 28248/6.Mk

Archiwistyka zawsze „splatała się z prawem, paleografią, dyplomatyką, historią, zarządzaniem dokumentacją, informatologią, antropologią kulturową. Czerpała z tych dyscyplin, ale też dyscypliny te czerpały z niej. Na pograniczach rodziły się najciekawsze idee”.  

W tomie m.in: A. Laszuk: Informatyczna dyplomatyka - wokół dokumentu elektronicznego.

B. Konopa: Archiwa Internetu.

 

Piętno władzy. Studia nad cenzurą i zakresem wolności słowa, pod red. W. Ciszewskiej-Pawłowskiej i B. Centek, Wydaw. Nauk. UMK, Toruń 2020        sygn. 36621 czyt., 36622

 

Publikacja stanowi kontynuację studiów zawierających interdyscyplinarne rozważania na temat funkcjonowania i znaczenia cenzury wydawanych w Toruniu. „Zawiera 14 tekstów autorów z różnych ośrodków akademickich, podejmujących problematykę mechanizmów służących kontroli słowa, praktycznych przejawów działalności organów władzy za tę kontrolę odpowiedzialnych oraz możliwych skutków wprowadzanych ograniczeń. Artykuły poruszają bardzo szeroki zakres zagadnień od analizy sylwetki najsłynniejszego Cenzora Wolnego Miasta Krakowa, przez kwestie cenzury prasy w okresie międzywojennym, selekcję księgozbiorów bibliotecznych w dobie PRL-u, po zagadnienia współczesne związane z poprawnością polityczną w niemieckim prasowym dyskursie migracyjnym czy ograniczaniem wolności słowa w Turcji”.

 

P. Bernacki, Polska książka artystyczna po 1989 r. w perspektywie bibliologicznej, Ofic. Wydaw. ATUT, Wrocław 2020

   sygn. 36610 czyt., 36611

 

„Autor spogląda na książkę artystyczną z dwóch różnych perspektyw, składających się na dwie części tej publikacji. Pierwsza z nich – węższa – analizuje interesujące go zagadnienie od strony bibliologii. Omawiane zjawisko zostaje skonfrontowane z teoriami księgoznawców i dorobkiem reprezentowanej przez nich nauki w celu sprawdzenia, czy i w jakim stopniu możemy mówić o książce artystycznej, jako o książce właśnie. Część druga zaś poświęcona jest relacjom między tekstem literackim a wizualną formą dzieła w różnych typach dzieł określanych często – słusznie bądź nie – mianem książki artystycznej”.

 

Katalog druków śląskich XV-XVIII wieku ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, oprac. M. Minkowska, ZNiO, Wrocław 2020           sygn. 36612.K

 

Tereny Dolnego Śląska były obszarem, na którym spotykały się wpływy kultury polskiej, czeskiej i niemieckiej. „Bliskość kurii biskupiej oraz ośrodków akademickich już od XV wieku zachęcała drukarzy do osiedlania się we Wrocławiu, Legnicy, Oleśnicy i innych większych miastach regionu, otwierania drukarni i wydawania kolejnych dzieł. Katalog obejmuje opisy blisko dwóch tysięcy publikacji z lat 1475–1800, które znajdują się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich: inkunabułów, druków religijnych, literatury podróżniczej i pięknej, ukazujących się na Śląsku, ale także licznych druków ulotnych oraz okolicznościowych, wydawanych przede wszystkim z okazji ślubów i pogrzebów miejscowych osobistości”.

M. Bajer, Rody uczone. Kreski do szkicu. 2, Wydaw. Nauk. UMK, Toruń 2019        sygn. 30905/2 sz. 4

Jest to kolejny tom opowieści o inteligencji polskiej. Każdy szkic odsłania jakiś indywidualny rys w portrecie warstwy społecznej, która w historii Polski odegrała doniosłą rolę.

P. Rudera, Polskie czasopisma toruńskie okresu międzywojennego (1920-1939),  Wydaw. Nauk. UMK, Toruń 2020                  sygn. 36618

Autor zakreślił zarys historii prasy toruńskiej przed 1920 r. i na tym tle opisał warunki rozwoju i system organizacji prasy w międzywojennym Toruniu.

W świecie bibliologii i informatologii. Księga dedykowana Profesor Bronisławie Woźniczce-Paruzel w 70. rocznicę urodzin,  praca zbior. pod red. M. Fedorowicz-Kruszewskiej, M. Cyrklaff-Gorczycy, T. Kruszewskiego, Wydaw. Nauk. UMK, Toruń 2019          sygn. 36616

W publikacji zebrano wiele interesujących tekstów, m.in.: B. Koredczuk: Kodeks – wspólny dla kultury książki i kultury prawnej,
A. Wagner: Królewski herb i delfiny. O jednej z poznańskich opraw renesansowych w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, czy K. Nierzwicki: Chełmiński egzemplarz De humani corporis fabrica Andreasa Vesaliusa (Bazylea 1555) w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

Kto by tam czytał gazety... Księga jubileuszowa dedykowana Profesor Grażynie Gzelli, pod red. W. Ciszewskiej-Pawłowskiej i B. Centek,  Wydaw. Nauk. UMK, Toruń 2020                              sygn. 36617

Grono uczniów oraz współpracowników prof. Grażyny Gzelli, reprezentujących ośrodki naukowe Torunia, Krakowa, Lublina, Wrocławia i Poznania, przekazało teksty do tomu. Spektrum podjętych tematów jest bardzo szerokie, w centrum jednak pozostaje prasa, postrzegana z różnych perspektyw badawczych i prezentowana w swoistych aspektach funkcjonowania.

 

Katalog rękopisów Biblioteki Narodowej. Seria III. Zbiory Biblioteki Ordynacji Zamojskiej, T. VII. Teki Górskiego, cz. 1-3, Wydaw. BN, Warszawa 2020    

    sygn. 14104/7/ cz. 1-3.K

„Teki Górskiego należą do najcenniejszych zasobów Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej. Są to materiały służące jako źródło odpisów do Acta Tomiciana, wielotomowych kolekcji materiałów politycznych, dotyczących przede wszystkim czasów Zygmunta I (1506–1548). Na Teki Górskiego składają się głównie papiery kancelarii królewskiej z okresu podkanclerstwa Piotra Tomickiego. Za przygotowywanie czystopisów listów i dokumentów odpowiadał w niej Stanisław Górski. Po śmierci Tomickiego w 1535 roku Górski przejął materiały z kancelarii, uzupełniając je odpisami różnych źródeł ilustrujących dzieje polityczne Polski pierwszej połowy XVI stulecia”.

 

M. Pidłypczak-Majerowicz, Stare druki proweniencji zakonnej w Bibliotece Ossolineum, Ossolineum, Wrocław 2019            sygn. 36538.K

„Biblioteka Zakładu Narodowego im. Ossolińskich od początku swojej działalności zgromadziła kilkadziesiąt tysięcy starych druków. Wśród nich znajduje się ponad pięć tysięcy książek ze znakami własnościowymi dawnych bibliotek klasztornych. Tę bogatą kolekcję porządkują drukowane i kartkowe katalogi, które są systematycznie weryfikowane, uzupełniane i wprowadzane do obiegu międzynarodowej informacji naukowej, co umożliwia prowadzenie rzetelnych badań proweniencyjnych. Zbiór druków proweniencji zakonnej XV–XVIII wieku w Bibliotece Ossolineum stanowi fascynujący materiał źródłowy dla historyków książki i bibliotek oraz badaczy dziejów Kościoła w Polsce”.

 

A. Przegalińska, P. Oksanowicz, Sztuczna inteligencja - nieludzka, arcyludzka, Wydaw. Znak, Kraków 2020                            sygn. 36537

Autorzy próbują racjonalizować skrajne stanowiska przyjmowane wobec sztucznej inteligencji – od wielkiego technooptymizmu do lęku. W książce nie znajdziemy odpowiedzi na pytania: kto wkrótce zastąpi nas w biurze, fabryce i na sali operacyjnej? To już się dzieje, a sztuczna Inteligencja i jej zastosowania stają się rzeczywistością.

 

Biblioteki i archiwa na jednolitym rynku cyfrowym, red. K. Chałubińska

-Jentkiewicz [i in.], Silva Rerum, Poznań 2018

    sygn. 36581 czyt., 36582

Książka powstała w ramach współpracy Filmoteki Narodowej i Instytutu Audiowizualnego. Znajdują się w niej m.in. teksty na temat: cyfryzacja bibliotek, statusu prawnego narodowego zasobu archiwalnego, depozytów filmowych oraz otwartych zasobów nauki.

 

Szczecińskie czasopisma w przestrzeni społecznej, pod red. D. Dąbrowskiej [i in.], Książnica Pomorska, Szczecin 2019               

     sygn. 36625

Publikacja stanowi kontynuację rozpoczętego w 2010 r. projektu badawczego, mającego na celu integrację naukowców wokół badań nad zachodniopomorskimi środkami masowego przekazu. Przedmiotem zainteresowania tomu uczyniono wybrane szczecińskie czasopisma, które były i są istotnym elementem lokalnych systemów: społecznego, politycznego i kulturowego.

 

D. Guzek, Media katolickie w polskim systemie medialnym, Wydaw. A. Marszałek, Toruń 2016

     sygn. 36624

Okres, jaki minął od rozpoczęcia transformacji ustrojowej wskazuje, że specyfika mediów katolickich sprowadza się nie tylko do ich zawartości, lecz również specyficznej struktury i odbiorców.

A. Arendt, Archeologia zatroskania. Staropolskie kalendarze w działaniu, Wydaw. UW, Warszawa 2019                 

    sygn. 36583

„Kojarzone z intelektualnym obskurantyzmem, staropolskie kalendarze astrologiczne stały się synonimem mało wartościowej literatury „groszowej”, kupowanej w kramach i w sprzedaży obwoźnej. Wśród badaczy epoki staropolskiej panuje zgoda co do tego, że przez cały XVII i XVIII wiek były one istotnym fenomenem kulturowym, a dla wielu ówczesnych czytelników jedynym – poza książką religijną – źródłem kontaktu z medium druku”.

 

M.J. Babecki, Informacyjny i operacyjny potencjał poważnych gier internetowych w systemie komunikowania społecznego. Analiza efektywności, struktury, tematyzacji, funkcji, Wydaw. UWM, Olsztyn 2016                sygn. 36632

Wersja cyfrowa książki jest dostępna w Polonie na komputerach BN i na terminalach Academiki

https://polona.pl/item/informacyjny-i-operacyjny-potencjal-powaznych-gier-internetowych-w-systemie-komunikowania,NTkwMzc5Mjk/4/#info:metadata

Polonia. Studia o Polsce i Polakach = Полоня. Исследования о Польше и Поляках. T. 1, Krasnodar 2018    sygn. 36558/1 Mk

 

Publikacja zawiera materiały pokonferencyjne XIII Międzynarodowej Konferencji  Naukowej „Polacy w Rosji” (2018).

 

Museotherapy : how does it work? Museum as a place of therapy, Ed. by R. Kotowski, E.B. Zybert, Muzeum Narodowe w Kielcach, 2020                          sygn. 36563

Praca muzeów wykracza obecnie poza tradycyjne funkcje naukowe i poznawcze. Oprócz podstawowych zadań polegających na gromadzeniu i ochronie dzieł sztuki - muzea, ich atmosfera, mogą służyć celom terapeutycznym. Muzeoterapia bywa narzędziem wspomagającym leczenie różnych schorzeń, zarówno psychicznych, jak i somatycznych. 

Link do wersji online:

https:/mnki.pl/pl/o_muzeum/wydawnictwa/katalogi/2020/pokaz/85,museotherapy__how_does_it_work_museum_as_a_place_of_therapy

 

T. Karpowicz, Polszczyzna wzorcowa w praktyce zawodowej redaktorów, Wydaw. Sejmowe, Warszawa 2020    sygn. 36576 czyt.

Jest to poradnik. Autor opisał i wyjaśnił kilkaset problemów językowych. Dzięki lekturze książki osoby zawodowo zajmujące się językowym opracowaniem tekstu autorskiego poczują większą pewność zawodową i będą umiały wyjaśnić autorowi tę czy inną zmianę.

 

J.M. Łubocki, Propedeutyka języków deskryptorowych, Wydaw. Nauk. i Eduk. SBP, Warszawa 2020   

   sygn. 36564 czyt. - 36566

Języki deskryptorowe jako języki informacyjno-wyszukiwawcze rozwiązują wiele problemów związanych z informowaniem o dokumentach i wyszukiwaniem ich w większych zbiorach. Przejęły z innych języków poszczególne rozwiązania i funkcje.

 

Zarządzanie informacją pod red. nauk. W. Babika, Wydaw. Nauk. i Eduk. SBP, Warszawa 2019

   sygn. 36567 czyt. - 36571

Monografia została zaadresowana „do wszystkich osób zainteresowanych problematyką szeroko pojętego zarządzania informacją i działalnością informacyjną […] Elementem scalającym publikowane teksty jest kreowanie odpowiedzialności za właściwe zarządzanie informacją, to jest za tworzenie, rozpowszechnianie i korzystanie z informacji w całej przestrzeni informacyjnej, realnej i wirtualnej, a także kreowanie nowoczesnej, płodnej badawczo płaszczyzny do rozważań nad informacją i wiedzą oraz kondycją współczesnych instytucji informacyjnych zarządzających informacją, w tym także jako ważnego elementu nowoczesnej edukacji na poziomie akademickim odpowiadającej potrzebom pokolenia sieci i społeczeństwa wiedzy”.

 

Ciągłość i zmiana. 70 lat mediów masowych na Pomorzu Zachodnim, pod red. J. Kani, P. Olechowskiej, Książnica Pomorska im. S. Staszica, Szczecin 2016             sygn. 36633

 

Teksty zamieszczone w publikacji pokazują złożoność  i różnorodność środków masowego przekazu na terenie Pomorza Zachodniego.

E. Leach, Kultura i komunikowanie. Logika powiązań symbolicznych, wprowadzenie do analizy strukturalnej w antropologii społecznej, Wydaw. Nauk. PWN, Warszawa 2010           sygn. 36600

Tekst z pewnością może służyć jako wprowadzenie do strukturalnej analizy kultury w ramach antropologii. Główną tezą autora jest przekaz - kultura komunikuje. Badacz w związku z tym powinien rozumieć kontekst kulturowy oraz posiadać narzędzia do dekodowania kulturowych komunikatów.

 

A. Beck, P. Bennett, P. Wall, Communication studies : the Essentials resource, Routledge 2004                              sygn. 36599

Autorzy przybliżają sposoby rozumienia i interpretacji związków między komunikacją a kulturą.

·         

I. Podobas, Public relations jako narzędzie kreowania wizerunku partii politycznych, Difin, Warszawa 2011                              sygn. 36598

Polityczny public relations „stosowany umiejętnie pomaga osiągnąć sukces. Stosuje go każdy rodzaj władzy i opozycji, zarówno w rozwiniętych demokracjach, jak i w skostniałych dyktaturach. Publikacja ma na celu usystematyzowanie wiedzy teoretycznej dotyczącej kształtowania wizerunku w polityce. Zostały w niej przedstawione okoliczności, które wpłynęły na komercjalizację życia politycznego, jak i współczesne zagrożenia oraz tendencje rozwoju rynku politycznego. Dokonano szerokiej analizy metod i technik politycznego PR wykorzystywanych w walce o zdobycie i utrzymanie władzy”.

Public relations i marketing w sektorze publicznym, red. nauk. M. Kaczmarczyk, Ofic. Wydaw. „Humanitas”, Sosnowiec 2012                                 

     sygn. 36593

Są to teksty, w których „autorzy opisują wyzwania i możliwości, jakie wiążą się ze stosowaniem nowoczesnych narzędzi komunikacji w działalności uczelni, instytucji kultury, mediów czy placówek służby zdrowia. W pracy pomieszczono zarówno artykuły pióra badaczy-teoretyków, jak i praktyków - osób, które na co dzień implementują strategie marketingowe i public relations, zarządzając lub pracując w instytucjach publicznych”.

 

Nie tylko Internet. Nowe media, przyroda i „technologie społeczne” a praktyki kulturowe, red. J. Mucha, NOMOS, Kraków 2010          

    sygn. 36595.Mk

„Związki między strukturą społeczną (jakkolwiek rozumianą), kulturą symboliczną i techniką pozostają od bardzo dawna przedmiotem systematycznych analiz. Bardzo zróżnicowane (socjologiczne, antropologiczne, kulturoznawcze, ale i związane z innymi dyscyplinami) zainteresowania studiowaniem cywilizacji technicznej i rozwoju naukowo-technicznego rozpoczęły się w Polsce dość dawno. Przejawem owych zainteresowań są studia nad strukturalnymi i kulturowymi aspektami technologii internetowych i nowych mediów”.

M. Nieć, Komunikowanie społeczne i media. Perspektywa politologiczna, LEX, Warszawa 2010   

    sygn. 36580 czyt.

„Książka została podzielona na działy, w których pogrupowano zagadnienia dotyczące polityki, kultury i techniki. Autor prezentuje aktualne poglądy i sądy naukowe. Podejmuje próbę zmierzenia się z tym co ważne, oddzielenia od tego, co minione. Nauka odkrywa sensy historii i je tłumaczy. Autor analizuje proces pojawienia się i rozwoju mediów masowych”.

 

Public relations - doświadczenia, badania, wątpliwości, pod red. K. Stasiuk-Krajewskiej [i in.], Newsline Sp. z o.o., Rzeszów 2011

    sygn. 36597

Książka powstała we współpracy merytorycznej z Instytutem Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego i Związkiem Firm Public Relations.

Public relations we współczesnym świecie: między służba organizacji i społeczeństwu, wybór i red. nauk. J. Olędzki, ASPRA-JR, Warszawa 2011                       sygn. 36596.Mk

Publikacja wnosi nowe spojrzenie na teorię i praktykę public relations. Dodatkową jej zaletą jest połączenie ujęcia teoretycznego i empirycznego.

Analiza kondycji branży public relations. Raport z projektu badawczego, D. Tworzydło, P. Szuba,  M. Zajic, Newsline, Rzeszów 2017             sygn. 36587

Raport zawiera informacje dotyczące branży PR, z naciskiem na  wskaźnik kondycji czy też ocenę sfer zadaniowych public relations i niezbędnych do tego narzędzi. Początek formularza

Analiza, to obszerne podsumowanie badań przeprowadzonych wśród PR-owców w 2017 r.

Skrócona wersja jest dostępna online:

https://wydawnictwo.newsline.pl/strona-glowna/31-analiza-kondycji-branzy-public-relations.html

 

D. Tworzydło, A. Łaszyn, P. Szuba, Zarządzanie sytuacją kryzysową w polskich przedsiębiorstwach, Newsline, Rzeszów  2018

    sygn. 36586

„Przeprowadzona diagnoza stanu gotowości i odporności antykryzysowej największych polskich przedsiębiorstw pozwoliła zidentyfikować wiele istotnych barier, które realnie ograniczają szanse na zwycięstwo organizacji w starciu z kryzysem wizerunkowym”.

 

Biblioteka Narodowa 1919-2019. Księga jubileuszowa serii, pod red. S. Beresia, ZNiO, Wrocław 2019   

   sygn. 36609

W 2019 r. minęło sto lat od powstania serii wydawniczej Biblioteka Narodowa. Jej ramy stworzyli profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo tomy w serii ukazywały się w Krakowskiej Spółce Wydawniczej, od 1933 r. wydaje ją Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Prace nie zostały przerwane nawet podczas drugiej wojny światowej. W 2019 r. seria liczyła 608 tomów.

 

Polski Słownik Biograficzny. T. LIII/2, z. 217: Teodorowicz Feliks - Tetmajer Adolf, IH PAN, Warszawa-Kraków 2020         sygn. 8531/217.I

PSB ukazuje się od 1935 r. Ukazały się już 52 tomy (każdy ma 4 zeszyty). Hasła doprowadzono do litery T. Orientacyjny termin ukończenia serii głównej PSB wyznaczono na  rok 2030. Jest to  wydawnictwo wspólne PAN i PAU realizowane przez Instytut Historii PAN. Od 2014 r. część haseł PSB jest dostępna w Internecie (www.ipsb.nina.gov.pl).

 

Z Badań nad Książką i Księgozbio-rami Historycznymi. 2020 R. 14, nr 4    sygn. P. 313/1-4

M.in.: A. Franczyk-Cegła: Księgozbiór karmelitów dawnej obserwancji w Sąsiadowicach.

 

Rocznik Biblioteki Narodowej. T. 51    

    sygn. P. 155

M.in.: M. Wróblewska: Polonika w kolekcji rolek pianolowych Biblioteki Narodowej.

 

Pamiętnik Biblioteki Kórnickiej. 2020, z. 37                                  sygn. P. 53

M.in.: M. Kuczyńska, M. Ivanova: Cyrylickie ewangelie z XVI i XVII wieku ze zbiorów Biblioteki Kórnickiej.

 

Roczniki Biblioteczne. 2019 R. 63

    sygn. P. 49

M.in.: P. Koblischke: Faksymilia jako typ publikacji książkowej - definicja, typologia, edytorstwo i funkcje.

 

Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne. T. 114, 2020                      sygn. P. 55

M.in.: J. Adamczyk: Stowarzyszenia bibliotek kościelnych w Polsce, Włoszech i Hiszpanii w świetle ich statutów.

 

Biblioteka Analiz. 2021/4, 5(542)                

     sygn. Px 28

M.in.: P. Kitrasiewicz: Drukarnie Polski międzywojennej. Drukarnia Narodowa w Krakowie.

Książki, które poszerzają polityczną i społeczną wyobraźnię. Rozmowa z Julianem Kutyłą, redaktorem naczelnym "Krytyki Politycznej".

 

Studia i Materiały CBW. 2019 z. 3 

     sygn. 352

M.in.: Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii wobec nowej imigracji (2004-2008).


Jest to wybór subiektywny. Wszystkie nowe książki i czasopisma
prezentujemy w Czytelni Biblioteki.


Lista nowości w postaci pliku pdf

Poprzednia lista nowości