Biblioteka WDIB UW
Aktualności

Nowości Biblioteki IINiSB UW – maj - czerwiec 2016 r.

M. Kisilowska, Kultura informacji.Wydaw. SBP, Warszawa 2016

sygn. 31808 czyt., 31809-31817

„Przedstawiona w książce „kultura informacji” - jako pojęcie, termin, obszar  badawczy - jest próbą uchwycenia i nazwania pewnej grupy zjawisk i procesów, wynikających z dostrzeganej, dominującej roli informacji we współczesnym świecie, a zwłaszcza w jego bardziej stechnicyzowanej części. Wszystkie trzy jej ujęcia wywodzą się z perspektywy badawczej informatologii, ale czerpią również wiele z innych dyscyplin nauk społecznych i humanistycznych”.

Zawód infobroker. Polski rynek informacji.Red. S. Cisek, A. Januszko-Szakiel. Wolters Kluwer, Warszawa 2015

sygn. 31798 czyt., 31799

Publikacja będąca kompleksowym omówieniem profesjonalnego wyszukiwania i opracowywania informacji na zlecenie może być przydatna zarówno  praktykom i teoretykom infobrokeringu, także bibliotekarzom.

B. Woźniczka-Paruzel, Multimedia w komunikacji, czytelnictwie i życiu kulturalnym osób z dysfunkcją słuchu. Wydaw. Nauk. UMK, Toruń 2016

sygn. 31805 czyt.

Autorka przygotowała książkę poświęconą roli multimediów w komunikacji w specyficznych praktykach czytelniczych oraz życiu kulturalnym osób z uszkodzonym słuchem.

A. Baverstock, How to Market Books. The Essential Guide to Maximizing Profit and Exploiting All Channels to Market. Routledge, London 2015

sygn. 31806 czyt.

Nowe (4) wydanie rejestruje szereg spostrzeżeń autorki na poszczególne segmenty rynku, w tym sprzedaż i marketing książek.

Nauka o Informacji w okresie zmian. Informatologia i humanistyka cyfrowa. Red. B. Sosińska-Kalata przy udz. M. Przastek-Samokowej i Z. Wiorogórskiej. SBP, Warszawa 2016

sygn. 31818 czyt., 31819-31827.Mk

Publikacja jest pokłosiem cyklicznej konferencji, której celem „jest monitorowanie zachodzących przemian, prezentacja nowych koncepcji i metod badawczych oraz projektowanych i wdrażanych nowych rozwiązań. Konferencja służyć ma wymianie doświadczeń badaczy z różnych dyscyplin nauki zajmujących się problematyką rozwijania nowoczesnych technologii i ich zastosowań w różnych dziedzinach działalności badawczej i praktycznej”.

A. Biłgorajski, Granice wolności wypowiedzi. Studium konstytucjonalne. Wydaw. Sejmowe, Warszawa 2013

sygn. 31854 czyt.

Monografia poświęcona jednej z podstawowych wartości państwa demokratycznego zawiera prezentację, analizę i ocenę granic wolności wypowiedzi wyznaczonych na gruncie Konstytucji RP i wybranych ustaw.

J. Muszkowski, Życie książki. Edycja krytyczna na podstawie wydania z 1951 r. Oprac. G. Czapnik, Z. Gruszka. UŁ, Łódź-Warszawa 2015

sygn. 31767 czyt., 31768-31772

Edycja krytyczna książki Jana Muszkowskiego, dzięki wykorzystaniu nieznanych dotąd materiałów archiwalnych, cenzorskich oraz wnikliwym analizom kolejnych jej wersji, wnosi nowe ustalenia do wiedzy o okolicznościach powstania edycji powojennej.

J. Dunin, Książka na miarę człowieka. Łódź 1989

sygn. 31785 sz.4

Autor pokusił się o rozważania nad pytaniem McLuhana „Czy książka jest zgodna z naturą człowieczą, czy nie jest elementem obcym, sztucznie nam zaszczepionym”.

Emigracja i środowiska polonijne. Archiwa i archiwalia. Zbiór studiów. Red. nauk. A. Kulecka. WUW, Warszawa 2013

sygn. 31794 czyt.

Publikacja zbiera artykuły analizujące zawartość archiwów krajowych i zagranicznych pod kątem źródeł do dziejów polskiej emigracji i Polonii. Analizowano zasoby Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Akt Nowych, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Państwowego m.st. Warszawy oraz Archiwum Archidiecezjalnego Warszawskiego.

A. M. Pycka, Kultura w Drugiej Rzeczypospolitej. Bellona, Warszawa 2015

sygn. 31793.A

„To nie jest epoka zbyt odległa, przecież żyją jeszcze ci, który ją pamiętają. Kulturę tworzą ludzie. Druga Rzeczpospolita miała wielu indywidualistów; wizjonerów, marzycieli, zapaleńców”.

J. Matuszewski, Bulla Aurea (a. 1356). „Księgarnia Akademicka”, Poznań 1946

sygn. 31668/2 sz.4

Złota Bulla z 1356 r. jest to dokument wydany przez cesarza Karola IV Luksemburskiego na sejmie Rzeszy w Norymberdze; regulował prawo wyboru króla. Zawierał też postanowienia skierowane przeciwko miastom i drobnemu niezależnemu rycerstwu, zabraniające, w interesie władzy terytorialnej, łączenia się w związki.

Filozofia informatyki. Antologia. Oprac. R. Murawski. Wydaw. UAM, Poznań 2014

sygn. 31790

Publikacja zbiera teksty z filozofii informatyki. Zawiera prace dotyczące zagadnień: informatyka jako dyscyplina, czym jest algorytm, natura programu komputerowego, weryfikacja programów, filozofia sztucznej inteligencji.

Fenomen słowa.Red. nauk. A. Grzegorczyk, M. Grzywacz, R. Kochany. Wydaw. UAM, Poznań 2009

sygn. 31792 czyt.

Książka podejmuje wiele zagadnień dotyczących językowego obrazu rzeczywistości, słowa w języku i komunikacji, obszaru słowa świętego, transformacji słowa – oralności i piśmienności, funkcji społecznej i politycznej słowa.

M. Bhaskar, The Content Machine. Towards a Theory of Publishing from the Painting Press to Digital Network.Anthem Press, London-New York-Delhi

sygn. 31801 czyt.

Jest to pierwsze „przełomowe badanie, które przedstawia teorię umożliwiającą publikowanie w czasach kryzysu”.

A. Pizzorusso, Europejskie dziedzictwo konstytucyjne. Wydaw. Sejmowe, Warszawa 2013

sygn. 31853 czyt.

Książka  jednego z najwybitniejszych włoskich prawników-konstytucjonalistów jest uzupełnieniem polskojęzycznej literatury naukowej z zakresu komparatystyki prawniczej.

K. Badecki, Lwowskie zbiory naukowe i muzealne. Wkład ilustrowany 30 przeźroczami. Nakł. Koła TSL im. Adama Asnyka, Lwów 1932

sygn. 31777 sz.4

W wiekach dawnych uprzywilejowane warstwy społeczne odczuwały potrzebę gromadzenia i przechowywania dokumentów, dzieł sztuki minionych wieków. Tworzyły się skarbce kulturalne w zamkach, klasztorach i kościołach, w siedzibach magnackich  starych rodów. Autor przedstawia ten proces na przykładzie Lwowa.

Fenomen uniwersytetu. Red. nauk. A. Grzegorczyk, J. Sójka. Wydaw. UAM, Poznań 2008

sygn. 31791 czyt.

„Uniwersytet to kulturowe „miejsce szczególne”, w którym stawia się pytania najważniejsze: o prawdę, o sens rzeczywistości, o granice poznania. Historia uniwersytetu pokazuje, że przestaje on być miejscem autentycznej i wolnej refleksji, gdy tworząca go wspólnota popada w samozadowolenie, wikła się w polityczne konflikty lub zapomina o własnej misji”.

70 lat Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach (1945-2015). Red. M. Lis. Ped. Bibl. Woj., Kielce 2015

                                

sygn. 31778

Autorami książki są nauczyciele-bibliotekarze. Oni przez wszystkie lata tworzyli obraz placówki w środowisku, jej historię. Publikacja ma za zadanie przybliżyć działalność placówki oraz zachęcenie do jej odwiedzenia.

P. O. Loew, Gdańsk i jego przeszłość. Kultura historyczna miasta od końca XVIII wieku do dzisiaj. Wydaw. Słowo/Obraz Terytoria, Gdańsk 2015

sygn. 31828

„Autor analizuje rolę Gdańska w historycznym, mentalnym i politycznym dyskursie polsko-niemieckim, a także bada przeszłość Gdańska i jego ponadregionalne znaczenie historyczne. Dramatyzm jego dziejów oraz zakorzenienie w literaturze światowej czy we współczesnej ikonografii politycznej wciąż przyczyniają się do tworzenia nowych impulsów mitotwórczych”.

A. Greco, J. Milliot, R. M. Wharton, The Book Publishing Industry.Routledge, London 2013

sygn.31807 czyt.

Wydanie to weryfikuje i aktualizuje wcześniejsze edycje (1997; 2005), uwzględnia e-booki.

T. Zakrzewski, Życie polskie Torunia w ostatnich latach zaboru pruskiego (1916-1920). TTK, Toruń 1985

sygn. 31796 sz. 4

„Autor opisał warunki życia polskiego w Toruniu przed pierwszą wojną światową i jego perspektywy w początkowej fazie jej trwania. Wpływ pierwszej wojny światowej na stan i rozwój życia polskiego w Toruniu”.

Zagraniczne wydawnictwa parlamentarne i urzędowe w zbiorach Biblioteki Sejmowej. Oprac. A. Węgrzecka. Wydaw. Sejmowe, Warszawa 2016

sygn. 31804.I

„Publikacja jest zaktualizowaną i uzupełnioną wersją informatora wydanego w 1998 r. Stanowi ona również podsumowanie wieloletnich prac Działu Wydawnictw Ciągłych Biblioteki Sejmowej związanych z przeniesieniem opisów bibliograficznych (wraz z zasobami) zagranicznych wydawnictw parlamentarnych i urzędowych z katalogu kartkowego do katalogu komputerowego”.

T. Kuczyńska, Czego to człowiek nie wymyśli. Z wędrówek po muzeach specjalistycznych. Nasza Księgarnia, Warszawa 1972

sygn. 31787

Interesująca książka, w której na przykładzie Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu odwiedzanego wielokrotnie m.in. przez Jarosława Iwaszkiewicza, autorka pokazała, jak niezwykła atmosfera miejsca przyciąga ludzi.

I. Kaniowska-Lewańska, Twórczość dla dzieci i młodzieży Klementyny z Tańskich Hoffmanowej. Opolskie Zakł. Graf., Opole 1964

sygn. 31994

Historycy literatury i historycy wychowania przyznają Klementynie z Tańskich Hoffmanowej zasługę stworzenia polskiej literatury dla dzieci i młodzieży.

J. Offray de la Mettrie, Człowiek-maszyna. PWN, Kraków 1953

sygn. 31773

Autor w oparciu o wiedzę fachową i swoje  doświadczenia lekarskie wykazywał, że wszelkie czynności przypisywane zwykle duszy zależą od funkcjonowania ciała. Udowadniał tym samym, że człowiek jest istotą wyłącznie materialną i działającą podobnie jak maszyna.

Najstarsze świadectwa o słowianach.Oprac. M. Plezia. „Księgarnia Akademicka”, Poznań 1947

sygn. 31668/8 sz.4

Publikacja przeznaczona dla studentów historii i slawistyki, którzy pracują z  tekstami źródłowymi.

S. Mackiewicz Cat, Herezje i prawdy. Inst. Wydaw. PAX, Warszawa 1975

sygn. 31781

„Książka pełna ciekawych historycznych opowiastek z pogranicza eseju, iskrzących się od faktów i spostrzeżeń. Siłą jest tu oryginalne spojrzenie na historię, zarówno teoretyczne - jako dziedzinę wiedzy, jak i odnoszące się do konkretnych faktów dziejowych lub, idąc za autorem, zjawisk uznawanych dotąd za fakt, a mogących być podważanymi lub interpretowanymi na różny sposób”.

B. Cerf, Na los szczęścia. Kariera wydawcy. Książka i Wiedza, Warszawa 1991

sygn.31786

Autor - wydawca i pisarz, zaprzyjaźniony z twórcami i artystami opisuje, jak wygląda jego praca, podaje  ciekawe informacje, anegdoty.

Średniowieczne żywoty i cuda patronów Polski.Oprac. M. Plezia. Instytut Wydaw. PAX, Warszawa 1987

sygn. 31775 sz.4

„Książka zawiera najstarsze utwory hagiograficzne polskiego pióra, których tematem są postaci dwóch głównych patronów naszego kraju”.

S. Portaski, Zarys historii Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie. PTNO, Londyn 2009

sygn. 31795

Polskie Towarzystwo Naukowe na Obczyźnie zostało zał. przez Polską Radę Naukową w 1950 r.

D. Podlawska, I. Płóciennik, Leksykon nauki o języku. Park, Bielsko-Biała 2002

sygn. 31766.I

Przydatne informacje znajdą nauczyciele, studenci filologii polskiej oraz ci wszyscy, którzy chcą wiedzę zdobyć i uzupełnić.

Polish Libraries.Vol. 3. BN, Warszawa 2015

sygn. 31532/3

W najnowszym tomie najwięcej miejsca poświęcono historii mikrofilmowania zbiorów w BN od 1950 r. do projektu Bosch (2002 r.). Zwraca uwagę artykuł  Z. Mentzla, opisujący prywatne archiwum Leszka Kołakowskiego, które rok po jego śmierci w 2010 przekazała wdowa.

Biblioteka Analiz. 2016 nr 12 (436)

sygn. Px. 28

M.in. Co, gdzie, dlaczego? E-commerce w Polsce.

Notes Wydawniczy. 2016 nr 1 (276)

sygn. P. 137

M.in. K. Frołow, E-booki w abonamencie dla bibliotek.

Bibliotekarz. 2016 nr 6

sygn. P. 5

M.in. M. Theus, Information Literacy – analiza bibliometryczna.

Książki. Magazyn Literacki. 2016 nr 5 (236)

sygn. Px. 26

M.in. P. Dobrołęcki, W szkole się nudził. Janusz Tazbir (5.08.1927-3.05.2016)

Biblioteka w Szkole. 2016 nr 6

sygn. P. 224

M.in. D. Brzozowska, Jak zaszczepić bakcyla czytania?

Bibliotheca Nostra. 2015 nr 3 (41)

sygn. P. 330

M.in. M. Walińska, Fotografowie zbiorów specjalnych w polskich bibliotekach naukowych: przepisy i praktyka.

Wydawca. 2016 nr 4/5

sygn. P. 259

M.in. VII Warszawskie Targi Książki (19-22 V 2016). Węgry gościem honorowym. Barcelona i literatura katalońska – gościem specjalnym.

Poradnik Bibliotekarza. 2016 nr 6

sygn. P. 6

M.in. I. Koryś, Biblioteki wobec malejącego poziomu czytelnictwa w Polsce.

Biblioterapeuta. 2016 nr 1 (74)

sygn. Px. 22

M.in. A. Giniewska, Program zajęć biblioterapeutycznych „Każdy Inny wszyscy równi”. Problem: tolerancja wobec Innego.


Jest to wybór subiektywny. Wszystkie nowe książki prezentujemy w Czytelni Biblioteki.


Lista nowości w postaci pliku pdf

Poprzednia lista nowości