Biblioteka WDIB UW
Aktualności

Nowości Biblioteki WDIiB UW – maj-wrzesień 2021

E. Pokorzyńska, Z księgą w herbie. Słownik biograficzny introligatorów warszawskich okresu zaborów, Wydawnictwo UKW, Bydgoszcz 2021                          sygn. 36741.I

 

Pracę poświęcono warszawskim introligatorom okresu zaborów. Autorka omówiła kluczowe zagadnienia, procesy i zjawiska dotyczące tego rzemiosła oraz ludzi z nim związanych. Drugą część książki stanowi obszerny słownik biograficzny.

T. Mielczarek, Medioznawstwo polskie. Ludzie - instytucje - nauka, Wydawnictwo UJK, Kielce 2021

    sygn. 36696 czyt., 36697

 

Autor wywodzi polskie medioznawstwo od ostatnich lat XVIII wieku. W kolejnym stuleciu media były przedmiotem licznych badań prowadzonych przez reprezentantów nauk humanistycznych i społecznych. „Polskie medioznawstwo, przechodząc przez okres deskryptywny i kumulatywny, pierwszy swój paradygmat wypracowało w latach sześćdziesiątych XX wieku. W kolejnej dekadzie paradygmat ten zaczął dotyczyć nie tylko mediów, lecz także komunikacji społecznej”.

 

B. Żołędowska-Król, Rozwój myśli księgoznawczej i bliotekoznawczej w świetle czasopism naukowych i fachowych wydawanych na terenach ziem polskich (1901-1939), Wydawnctwo US, Katowice 2019                    sygn. 36709 czyt.

 

„Monografia podejmuje próbę ukazania roli czasopism zakładanych w środowiskach ludzi zawodowo lub bibliofilsko związanych z książką w rozwoju księgoznawstwa i bibliotekoznawstwa w okresie kształtowania się zasadniczych zrębów teorii tych dyscyplin, szczególnie intensywnego do roku 1939. Zaprezentowano funkcje wydawnictw ciągłych (bibliograficznych, bibliofilskich, bibliotekarskich i bibliotekoznawczych), które na przestrzeni lat kształtowały myśl teoretyczną i warsztat badawczy ewoluujących dyscyplin, formowały postawy bibliotekarzy, pośredniczyły w przekazywaniu doświadczeń i nowoczesnych metod organizacji pracy w bibliotece, udzielały niezbędnych informacji, m.in. na temat możliwych form kształcenia zawodowego”.

 

A. Tomaszewski, Najpiękniejsza książka roku. Sześćdziesiąt konkursów Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, PTWK, Warszawa 2021          sygn. 36711

 

Jubileuszowy 60. Konkurs PTWK, jak twierdzi jego komisarz A. Tomaszewski, był nietypowy. Za większość problemów można winić  pandemię i ograniczenia, jakie narzucił jej czas. Ostatecznie 84 wydawców przysłało 187 książek do oceny, z których 96 zostało nominowanych do nagród i wyróżnień.

 

O. Dąbrowska-Cendrowska, Zmieniająca się rzeczywistość polskiej prasy kobiecej (1989-2019), Wydawnictwo UJK, Kielce 2020        sygn. 36694 czyt., 36695

 

Praca stanowi dopełnienie analiz i studiów nad polskimi mediami, szczególnie tymi adresowanymi do kobiet. Mamy spojrzenie ograniczone do jednego tylko sektora mediów (prasy drukowanej), za to próbujące scalić różne subsegmenty rynkowe oraz zbadać wielorakie funkcje reprezentujących je pism.

J.E. Perczak, Zanim pojawił się Always. Reklama w Telewizji Polskiej w latach 1957-1989, Wydawnictwo UJK, Kielce 2021

    sygn. 36698

 

„Celem publikacji jest ukazanie działalności reklamowej Telewizji Polskiej w latach PRL. Politycznie były to czasy trudne dla reklamy, ponieważ socjalizm wykluczał konkurencję we wszystkich sektorach gospodarki (przemysł, usługi, handel), a konkurencja jest podstawą i siłą napędową reklamy. Ponadto hegemonia własności państwowej w przemyśle i handlu oraz centralne planowanie produkcji i zbytu również nie sprzyjały rozwojowi działalności promocyjnej. Zależność polityczna od ZSRR sprawiała, że stosunek władz polskich do reklamy był wiernym odzwierciedleniem sytuacji radzieckiej, zatem jej rozwój był możliwy tylko wówczas, kiedy w ZSRR na to przyzwalano. Dlatego polska reklama bardzo mocno wyhamowała w latach 1948–1955, by następnie wejść w nowy etap rozwoju – okres reklamy socjalistycznej”.

 

K. Gajewski, Tryumf amatora. O społecznościowych praktykach tekstualnych w świecie mediów elektronicznych, Wydawnictwo UW, Warszawa 2020   sygn. 36628

 

Autor podejmuje tematykę mediów komputerowych, ujmując ją z perspektywy literaturoznawstwa i antropologii kultury. Analizuje nieprawdziwe wiadomości, memy internetowe, autorstwo haseł wikipedii, funkcje kont w portalach społecznościowych.

Interdyscylinarium nauk o mediach i kulturze, red. A. Antczak, Z. Gruszka, Wydawnictwo UŁ, Łódź 2020                           sygn. 36637

Teksty zawarte w publikacji zostały ofiarowane prof. Hannie Tadeusiewicz, która wywarła znaczący wpływ na rozwój nauki o książce i bibliotece. Bibliologia i informatologia, dyscyplina funkcjonująca pod tą nazwą w obszarze nauk humanistycznych w latach 2011–2018, po reformie została włączona do nauk społecznych, tworząc wspólny obszar badawczy z szeroko pojętymi naukami o komunikacji społecznej i mediach.

 

M. Kisilowska, Biblioteki publiczne w kryzysie. Doświadczenie pierwszego etapu pandemii, Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP, Warszawa 2021  

   sygn. 36638 czyt. - 36641

Jest to analiza ukazująca, jak biblioteki publiczne funkcjonowały w pierwszym etapie epidemii COVID-19, w kryzysie. „Wprowadzenie stanu epidemicznego miało swoje konsekwencje dla wszystkich podmiotów, także – niekiedy bardzo dotkliwe – dla instytucji kultury. Zamknięcie kin, teatrów, domów kultury, bibliotek wpłynęło na sytuację wszystkich osób związanych z tym sektorem: artystów i twórców, menedżerów i organizatorów, animatorów i edukatorów, redaktorów, bibliotekarzy i wreszcie nas – odbiorców i uczestników życia kulturalnego”.

 

M. Sztokfisz, Na studenckich papierach. Opowieść o ludziach "itd", Fundacja "Centrum Badań i Edukacji im. R. Kapuścińskiego", Warszawa 2020

   sygn. 36642, 36643

 

Książka została zbudowana z dwóch równoległych narracji, autorki oraz z wypowiedzi ludzi „itd.”, m.in. Aleksandra Kwaśniewskiego, Piotra Gadzinowskiego, Piotra Wierzbickiego, Przemysława Ćwiklińskiego, Andrzeja Szmaka, Bohdana Jachacza. Wśród przytoczonych faktów warto zwrócić uwagę na numer z 6 października 1985 r., który miał uczcić 25-lecie istnienia pisma, jednak jego nakład został posłany na przemiał z powodu okładki uznanej przez władzę za obrazoburczą.

 

M. Babecki, Metaforyka polskich politycznych gier przeglądar-kowych. Konteksty – porównania – analizy, Wydawnictwo UWM, Olsztyn 2020               sygn. 36657

Autor przedstawia gry przeglądarkowe w rozwoju jako metafory procesów politycznych zachodzących w Polsce w latach 2005-2013. Należy je rozumieć jako poruszające świadomość komentarze społeczności internetowej do realiów życia.

R. Piasecka-Strzelec, Polskie agencje prasowe w rozwoju historycznym - kontekst polityczny, ewolucja modelu oraz technik przekazu informacji, UNIVERSITAS, Kraków 2019           

   sygn. 36646 czyt., 36645

 

Jest to pierwsze w literaturze przedmiotu kompendium wiedzy ukazujące genezę i rozwój polskich agencji prasowych, od tworzenia zalążków tych instytucji aż do chwili obecnej, a zarazem synteza podsumowująca stulecie istnienia rodzimych agencji prasowych. Dodatkowy plus opracowania stanowi materiał ilustracyjny w postaci załączonych fragmentów biuletynów prasowych. 

R. Piasecka-Strzelec, Polskie agencje prasowe w latach 1944-1972. Upowszechnianie i reglamentacja informacji, działalność propagandowa, Wydawnictwo UJK, Kielce 2012

    sygn. 36647 czyt., 36648

 

Książka stanowi studium historyczno-prasoznawcze, poświęcone roli, jaką odgrywały agencje prasowe w systemie prasowym PRL. Zaakcentowano warunki działalności informacyjnej służby prasowej, struktury podległości, aktualne zalecenia oficjalnej propagandy i oddziaływanie nieformalnego obiegu informacji, ze szczególnym uwzględnieniem Radia „Wolna Europa”.

 

M. Czubińska, K. Podniesińska, Ekslibris polski - między herbem a obrazem, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2016

     sygn. 36653.A

 

Jest to katalog towarzyszący wystawie „Ekslibris polski. Między herbem a obrazem" upamiętniającej 500. rocznicę polskiego ekslibrisu (w 1516 r. został wykonany pierwszy polski znak książkowy dla Macieja Drzewickiego, kanclerza wielkiego koronnego, prymasa Polski). Eksponaty ilustrują herbowe znaki książkowe różnych bibliotek prywatnych i ordynackich, etykietki stosowane w bibliotekach zakonnych oraz znaki nieherbowe. 

Polityki publiczne, red. A. Wołek, Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, Kraków 2021

   sygn. 36654

 

Książka wyszła w serii Słowniki Społeczne.

Badanie polityki publicznej, czy szerzej – rzeczywistości społecznej, skupia się na sposobach rozwiązy­wania problemów zbiorowych (publicznych) ciągle jednak nie jest częścią stan­dardowego warsztatu badawczego polskich nauk społecznych.

 

Etyka polityczna, red. P. Świercz, Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, Kraków 2021

      sygn. 36656

„Etyka od czasów Arystotelesa jest bez wątpienia dziełem rozumu, a przecież żyjemy w czasach, w których (zgodnie z sugestią Jeana-François Lyotarda) przeminął już etap wielkich metanarracji, a wiara w możność rozumnego ogarnięcia życia społecznego i politycznego nigdy chyba nie była bardziej bezpodstawna w całych znanych nam dziejach gatunku homo sapiens”.

Tekst dostępny również online:

https://slownikispoleczne.ignatianum.edu.pl/pliki/etyka_pl.pdf

 

Geopolityka, red. J. Kloczowski, Wydawnictwo Naukowe Akademii Ignatianum, Kraków 2021

    sygn. 36655

 

 

„Dyskusje o geopolityce wywołują w Polsce emocje. Jest to czyn­nik ważny, mający współcześnie znaczenie dla kształtowania my­ślenia politycznego tych, którzy politykę odróżniają od partyjnych rozgrywek, i którzy angażując się weń jako eksperci, decydenci, komentatorzy czy obywatelsko zainteresowani obserwatorzy mają wpływ na decyzje”.

 

A. Łupszak, Inspiracje filozoficzne w polskiej myśli bibliologicznej, Oficyna Wydawnicza ATUT, Wrocław 2020     sygn. 36687 czyt.

 

Autorka podjęła próbę rekonstrukcji założeń filozoficznych leżących u podstaw koncepcji stworzonych przez polskich bibliologów w ciągu ostatnich dwustu lat.

M. Olczak-Kardas, Fachowe czasopisma dla bibliotekarzy w Polsce w XXI wieku, Wydawnictwo UJK, Kielce 2020

   sygn. 36699 czyt., 36700

 

Monografia stanowi próbę omówienia specyfiki tworzenia i funkcjonowania czasopism fachowych wydawanych przez biblioteki pedagogiczne. Problematyka tekstów, ze względu na obszerność materiału i różnorodność podejmowanych tematów, została omówiona pod kątem zawartości rubryk, które tworzą strukturę czasopism.

 

Czasopiśmiennictwo - przeszłość i teraźniejszość, t. 1-3, pod red. O. Dąbrowskiej-Cendrowskiej, A. Lubczyńskiej, Wydawnictwo UJK 2019

   sygn. 36701/1-3 czyt., 36702/1-3

 

Dzieje prasy nieustannie cieszą się zainteresowaniem badaczy, ponieważ jej rozwój i zawartość są świadectwem zmian zachodzących w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym państwa i narodu. Prasa, jako najstarsze medium, bierze udział w procesie komunikowania masowego, jest częścią systemu medialnego, na który składają się wszelkie relacje komunikacyjne, takie, jak tworzenie, gromadzenie, przekazywanie i odbieranie informacji. W dobie cyfryzacji prasa wydaje się ustępuje miejsce internetowi i telewizji, nadal jednak przyczynia się do znacznego kreowania treści, stanowi zjawisko medialne, cywilizacyjne i kulturowe.

 

R. Calasso, Ślad wydawcy, Fundacja Terytortia Książki, Gdańsk 2018              sygn. 36688

 

„Od weneckiego wydawcy Erazma z Rotterdamu Aldusa Manucjusza przez młodego wydawcę Kafki Kurta Wolffa aż do Roberta Silversa, legendarnego redaktora „The New York Review of Books” – Ślad wydawcy, to nie tylko apologia edytorstwa jako jedynego w swoim rodzaju gatunku, którego perłą w koronie jest prowadzone przez Roberta Calassa mediolańskie wydawnictwo Adelphi, lecz także requiem dla tej ukrytej tradycji życia i myśli, którą dla wielu z nas pozostaje książka i przyjemność płynąca z obcowania z formą jej wydania”.

 

J. Urbaniak, Batalia o człowieka Oświecenia. XVIII-wieczne czasopiśmiennictwo holenderskie jako zwierciadło epoki, Oficyna Wydawnicza ATUT, Wrocław 2016

    sygn. 36689

 

Publikacja dokumentuje realizację oświeceniowych reform, których pomysłodawcy dążyli do trudnego do osiągnięcia ideału. „W batalii o człowieka Oświecenia aktywną rolę pełniła prasa. Autor książki właśnie to medium wybiera do opisu epoki, zaznaczając poszczególne etapy drogi, którą oświeceniowi dziennikarze musieli przejść, aby osiągnąć zamierzony cel – było nim lepsze państwo i lepsze społeczeństwo. Poszukując w tekstach prasowych świadectwa batalii o ulepszanie człowieka Oświecenia, autor oferuje nowe spojrzenie na epokę”.

 

Jak pisać nie dyskryminując? Przewodnik dla środowiska dziennikarskiego, Stowarzyszenie Interkulturalni.pl, Fundacja Dialog-Pheniben, Kraków 2016                        

    sygn. 36710 czyt.

 

Książka ma za zadanie pokazać, jak przeciwdziałać językowi nienawiści i ułatwiać unikanie go w pracy i działalności publicznej.

Ma też skłonić do refleksji nad samym zjawiskiem mowy nienawiści oraz trudnościami i wątpliwościami, które się wiążą z przeciwdziałaniem, odpowiedzialnością i wrażliwością na inność. Ma pomóc w odpowiedzi na pytania, które zadajemy sobie codziennie, i po­kazać, że zawsze warto działać.

 

M. Łojewska-Krawczyk, Błędy w myśleniu. Rozważania errologiczne, BEL Studio, Warszawa 2017

    sygn. 36739

Błędy myślenia wykorzystywane są bezwzględnie w wielu sferach życia – w handlu, biznesie, życiu społecznym i polityce jako forma  wywierania wpływu na ludzi. Autorka opisuje je, ich źródła oraz sposoby dostrzegania i możliwości eliminowania.

B. Mikuła, Organizacje oparte na wiedzy, Wydaw. AE w Krakowie 2006                            sygn. 36644

 

Zarządzanie przedsiębiorstwem oparte na wiedzy polega na realizacji funkcji skoncentrowanych na zasobach związanych z wiedzą. W związku z tym, że w centrum systemu zawsze są ludzie, dla sprawnego działania organizacji konieczne jest zastosowanie narzędzi zarządzania kapitałem ludzkim i talentami, wspartych o technologie informacyjne, zarządzanie relacjami z klientami i zarządzanie wiedzą klientów.

 

Stan bibliotek w Polsce. Raport 2017, BN, Warszawa 2021

   sygn. 32177/2017 czyt.

Utrzymuje się trend spadkowy wskaźników opisujących biblioteki.

Główny Urząd Statystyczny opublikował krótkie wnioski o stanie bibliotek publicznych w Polsce w 2017 r. Działały wówczas 7953 biblioteki publiczne i ich filie, które prowadziły 885 oddziałów dla dzieci i młodzieży i 1210 punktów bibliotecznych.

 

Bibliografia prac prof. dr hab. Piotra Eberhardta (1935-2020), oprac. R. Tworzydło, red. i wstęp B. Łazowska, Centralna Biblioteka Statystyczna im. Stefana Szulca, Warszawa 2020      sygn. 36678.B

 

Prof. Piotr Eberhard był wybitnym geografem, badaczem zagadnień demograficzno-migracyjnych, narodowościowo-etnicznych oraz geopolitycznych Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, był niekwestionowanym autorytetem. Opublikował około 450 prac, w tym 35 monografii.

A.F. Modrzewski, O naprawie Rzeczypospolitej z przekładu Cypriana Bazylika (r. 1577), wybór, E. Wende, Kraków 1914

    sygn. 36724 sz.4

 

Traktat składa się z pięciu ksiąg: O obyczajach, O prawach, O wojnie, O Kościele, O szkole. Jest zbiorem osobistych refleksji i rozważań o czasach współczesnych pisarzowi na temat państwa, jako całości we wszystkich obszarach jego funkcjonowania. Autor zaproponował gruntowną przebudowę państwa. Podstawę nowego ustroju wg niego powinny stanowić: równość wszystkich obywateli wobec prawa, tolerancja religijna, surowość obyczajów, silna władza  i sprawiedliwość sądów. Stworzył wizję idealnej Rzeczypospolitej, w której poziom moralny obywateli, a szczególnie władzy (senatorów, posłów, króla i Kościoła) warunkuje porządek prawny.

 

Aleksander Semkowicz 1885-1954 - introligator, mickiewiczolog, bibliofil, oprac. E. Bukowska, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Warszawa 1992         sygn. 36712.K

Jest to katalog wystawy poświęconej prof. Aleksandrowi Semkowiczowi. Wśród wybranych tekstów znalazły się m.in. „Mickiewiczowskie Pasje Semkowicza” J. Odrowąż-Pieniążka oraz „Oprawa książek” samego A. Semkowicza.

 

Folia Librorum, nr 2(31)

   sygn. 13403/31, 36708

 

M.in.: M. Wojciechowska, M. Zielińska: Książka jako produkt turystyczny (na przykładzie Grudziądza).

Polish Libraries, 2020, vol. 8

   sygn. 31532/8

 

M.in.: W. Tomaszewski: Music in Warsaw on gala days of 1815-1850.

Biblioteka Analiz, 2021 nr 8-15(552)                   sygn. Px 28

 

   

 

M.in. P. Kitrasiewicz: Sląskie Zakłady Graficzne i Wydawnicze „Polonia” S.A.

Rynek uczy cierpliwości i pokory. Rozmowa z Ireneuszem Godawą, współzałożycielem i współwłaścicielem Wydawnictwa Szara Godzina.

K. Domańska: Piractwo w czasie pandemii.

 

Wydawca, 2020 nr 12, 2021 nr 1-7

   sygn. P. 259

 

M.in. 3D Touch - nowa jakość uszlachetniania druku.

Polskie Towarzystwo Wydawców Książek 1921-2021.

 

Forum Dziennikarzy, 2021/2(141)

   sygn. P. 349

 

M.in. J. Wojciechowski: Irena Anders - ikona polskiej emigracji.

ZIN. Studia Informacyjne, 2021, nr 1(117)                   sygn. P. 114/1-3

 

M.in.: A. Matysek, J. Tomaszczyk: Metadane w architekturze informacji.

Poradnik Bibliotekarza, 2021 nr 9                        sygn. P. 6

 

M.in.: M. Karnowski: LiterObrazki - Festiwal Książki Obrazkowej dla Dzieci.

Bibliotekarz Zachodniopomorski, 2019 z. 3-4                sygn. P. 104

M.in.: M. Mazikiewicz: Życie muzyczne na Pomorzu przedstawione w czasopiśmie "Sundine".

 

Folia Bibliologica, 2020, vol. 62       

    sygn. P. 241

M.in.: U. Poślada: Rozwój idei otwartej nauki na przykładzie ośrodków uniwersyteckich w Polsce.


Jest to wybór subiektywny. Wszystkie nowe książki i czasopisma prezentujemy w Czytelni Biblioteki.

Lista nowości w postaci pliku pdf

Poprzednia lista nowości