Biblioteka WDIB UW
Aktualności

Nowości Biblioteki WDIB UW – wrzesień- październik 2016 r.

E. Repucho, Typografia kompletna. Kultura książki w twórczości Leona Urbańskiego. Oficyna Wydaw. ATUT, Wrocław 2016

sygn. 31919 czyt.-31921

 

Leon Urbański, znakomity grafik, wyznawca typografii funkcjonalnej i komunikatywnej, jest niedoścignionym wzorcem do naśladowania dla współczesnych twórców. Książka z szatą graficzną zaprojektowaną przez Andrzeja Tomaszewskiego, stanowi przypomnienie prac Urbańskiego i jest swoistym hołdem dla niego.

 

Wkład Polaków w kulturę Europy i świata. Skromni ludzie – wielkie dokonania. T. 1. Red. nauk. A. Kamler. IINiSB UW, Warszawa 2016

sygn. 31966/1 czyt. – 31969/1

 

Interesująca publikacja rozpoczynająca prezentację dokonań naszych rodaków, którzy działali na obczyźnie, doskonale wpisuje się w działania mające na celu dokumentowanie polskiego dziedzictwa kulturowego materialnego i duchowego.

 

Bibliografi@ Historia – teoria – praktyka . Pr. zbior. pod red. J. Franke, J. Woźniak-Kasperek. SBP, Warszawa 2016

sygn. 31900 czyt.- Mk: 31902-31909

 

Książka zawiera materiały pokonferencyjne ujmujące zarówno rozważania teoretyczne, jak i terminologiczne.

M.in. M. Sagata: Katalogi hybrydowe a terminologia instrukcji katalogowania.

W. Klenczon: Bibliografia narodowa – historyczna powinność czy niechciany obowiązek?

Rękopisy supraskie w zbiorach krajowych i obcych. Oprac. A. Mironowicz. Katalog rękopisów supraskich. Oprac. przez N. Nikołajewa [i in.].  Białystok 2014

sygn. 31940 sz. 4

 

„Książka ukazuje bogactwo i wyjątkowość tych zbiorów tak ważnych w poznaniu dziejów, piśmiennictwa, kultury i literatury religijnej wielu narodów [...] Badania wskazują na potrzebę dalszych poszukiwań monasterskiego księgozbioru. Los tego księgozbioru, pomimo kilku prób opracowania jego dziejów, jest nadal nieznany.”

 

Internet a prawo autorskie. Red. nauk. A. Niewęgłowski, M. Chrzanowski. Wydaw. UMCS, Lublin 2016

sygn. 31957 czyt.

 

Autorzy przedstawili problematykę blogowania z punktu widzenia prawa autorskiego, dodali ważne informacje dotyczące zamieszczania wizerunku i utworów muzycznych w Internecie.

 

Prawo Internetu. Teksty jednolite wraz z indeksem rzeczowym. Wydaw. C. H. Beck, Warszawa 2014

sygn. 31958 czyt.

 

Akty prawne zebrane w jednym miejscu, opatrzone indeksem rzeczowym pozwalają na dość szybkie zorientowanie się w nakazach, zakazach i konsekwencjach ich niestosowania.

 

Metody i narzędzia badań piśmiennictwa cyfrowego i jego użytkowników. Red. M. Góralska, A. Wandel.  Wydaw. Uniw. Wrocł., Wrocław 2016

sygn. 31986 czyt., 31987

 

„W trzech częściach, zatytułowanych kolejno: Cyfrowy wymiar bibliologii i informatologii, Zasoby elektroniczne - procesy i perspektywy oraz Użytkowanie i użytkownicy piśmiennictwa cyfrowego, zebrano artykuły dotyczące szeroko rozumianej przestrzeni wirtualnej słowa pisanego”.

 

B. M. Morawiec, Biblioteki cyfrowe – tworzenie – zarządzanie – odbiór. ONE, Gliwice 2016

sygn. 31954 czyt. – 31956

 

Publikacja zbiera informacje na temat funkcjonowania  bibliotek cyfrowych, procesu ich budowy, różnych koncepcji udostępniania zbiorów, analizy przepływu informacji.

 

J. Matyasik, Polonika XVI-XVII w. ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Katalog. WMBP, Bydgoszcz 2015

sygn. 31970.K

Jest to bardzo dobrze przygotowany katalog, bogato zaopatrzony w indeksy. Modelowa praca rejestrująca interesujące i cenne zbiory Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.

Wokół zagadnień trwałej ochrony zasobów cyfrowych. Red. nauk. A. Januszko-Szakiel. Ofic. Wydaw. AFM, Kraków 2013

sygn. 31950 czyt., 31951

 

Publikacja zawiera czternaście tekstów bardzo szczegółowo omawiających problemy, w tym głównie techniczne i logistyczne, związane z trwałą ochroną kolekcji cyfrowych dokumentów.

M. in. style='background:white'>A. Januszko-Szakiel: Narodowy program długoterminowej archiwizacji cyfrowego zasobu nauki i kultury - propozycja dla Polski.

 

Zawód infobroker. Polski rynek informa-cji. Red. nauk. S. Cisek, A. Januszko-Szakiel. Wydaw. Nieoczywiste, Piase-czno 2016

sygn. 31952 czyt.-31953

 

Autorzy przygotowali publikację kompleksowo omawiającą infobrokering, profesjonalne, odpłatne wyszukiwanie i opracowywanie informacji na zlecenie. Pod uwagę wzięto wątki teoretyczne i praktyczne problemu.

 

V. Osińska, WIZualizacja INFOrmacji. Studium informatologiczne. Wydaw. Nauk. UMK, Toruń 2016

sygn. 31886 czyt. – 31887

 

„Nie tylko tekst reprezentuje zakres niniejszego opracowania. Autorka stworzyła równoważne do omawianych treści infografiki. Są to mapa treści, abstrakty graficzne do każdego rozdziału oraz chronografia nazwisk na osi czasu (w Indeksie). Zgodnie z tytułem książki, odpowiedź na pytanie: „o czym jest ta książka”, powinna być zaprezentowana graficznie. Czytelnik znajdzie takie kompendium graficzne na okładce oraz na stronie  www.wizualizacjainformacji.pl”.

 

J. Sobczak, Dzieje prawa prasowego na ziemiach polskich. Wydaw. UAM, Poznań 2009

sygn. 31962

 

Autor podał systematyczny wykład prawa prasowego nie ograniczając się jedynie do analizy norm ustawy prawo prasowe.

 

E. Gill, Esej o typografii. Przeł. M. Komorowska. D2d.pl, Kraków 2016

sygn. 31934 czyt., 31935

Publikacja jest przedrukiem manifestu opublikowanego po raz pierwszy w 1931 r., następnie w 1936 r., poświęcony funkcji i formie typografii jako środka wyrazu twórcy w uprzemysłowionym świecie. Autor  rozważa też inne zagadnienia, które mimo upływu czasu nie straciły na aktualności.

Słownik pracowników książki polskiej. Suplement IV. Red. M. Rzadkowolska. Wydaw. SBP, Warszawa 2016

sygn.3073/4.I, 3074/4.I, 19139/4 czyt., 19140/4, 19141/4

 

„Redakcja zadbała o włączenie do Suplementu osób pracujących za grani­cą, zasłużonych dla polskiej książki i bibliotek. Są to bibliofile, właściciele prywat­nych zbiorów, bibliotekarze, wydawcy, którzy przyczynili się m.in. do promocji pol­skiej kultury w Europie”, także  wydawcy książek funkcjonujących w latach 80-90. XX wieku w „drugim obiegu”.

 

M. Maryl, Życie literackie w sieci. Pisarze, instytucje i odbiorcy wobec przemian technologicznych.  IBL PAN, Warszawa 2015

sygn. 31857 czyt.

Książka jest propozycją konceptualizacji zjawisk związanych z Internetem w kontekście życia literackiego w szerokiej perspektywie historycznej. Obszar  szczególnego zainteresowania stanowią nowe formy komunikacji elektronicznej, które przekształcają instytucje literatury.

 

Kulturowa historia literatury . Red. A. Łebkowska, W. Bolecki. IBL PAN, Warszawa 2015

sygn. 2539/94

 

Metodologiczne propozycje badań nad życiem literackim w sieci przeplatają się w książce z historycznym uwarunkowaniem komunikacji literackiej.

I. Jarosińska, Edukacja niesen-tymentalna. O kształceniu dziewcząt różnych stanów w XIX wieku. IBL PAN, Warszawa 2016

sygn.  31858

 

Autorka podjęła ciekawy temat związku między romantycznością wielkiej literatury epoki a wysiłkami, by dziewczętom tych czasów dać godne wykształcenie.

M. Fedorowicz-Kruszewska, M. Cyrklaff, Media w środowisku osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. WSB, Toruń 2016

sygn. 31930, 31931

 

Charakteryzuje różne środki przekazu informacji jako narzędzia komunikowania, które są zaprojektowane z myślą o osobach niemogących korzystać ze standardowej informacji drukowanej i elektronicznej. Szczególny nacisk położono na media cyfrowe, które rozwinęły się w ostatnim ćwierćwieczu.

 

E. Budzyńska, Jana Henryka Müntza podróże malownicze po Polsce i Ukrainie (1781-1783). Wydaw. UW, Warszawa 1982

sygn. 31866

 

Autorka przedstawia prace artysty. W albumie znajdują się rysunki zwierząt, które obserwował w czasie swoich podróży. W zbiorach moskiewskich znajduje się rysunek, wykonany przez Müntza w Puszczy Białowieskiej.

J. Tondel: Kniaź i królowa jednej nocy w Bibliotece Uniwersyteckiej. Wydaw. Nauk. UMK, Toruń 2016

sygn. 31885

 

Publikacja wpisuje się w niecodzienny, żartobliwy sposób podejścia do nauki. Opisuje uczelnianą drogę prof. Janusza Tondela związaną od zawsze z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Epistolografia w dawnej Rzeczypospolitej . T. 5, 6: Stulecia XVI-XIX. Nowa perspektywa historyczno-literacka. Red. P. Borek, M. Olma. Collegium Columbinum, Kraków 2015

sygn. 29204/5, 6

 

Tomy zawierają m.in. teksty:

M. Wichowa: Jerzy Starnawski jako wydawca korespondencji twórców i badaczy literatury,

J. Dorobisz: Korespondencja pieczętarzy koronnych z lat 1628-1635,

S. Kazusek: Listy kupieckie doby staropolskiej.

F. Laloux, Pracować inaczej.  Przeł. M. Konieczniak. Wydaw. Studio EMKA, Łódź 2016

sygn. 31946 czyt.

 

Autor opisał historię kształtowania organizacji z punktu widzenia rozwoju ludzkiej świadomości. Wyróżnił „trzy przełomowe aspekty: samo-zarządzanie, oparcie na pełni człowieka, szukanie ewolucyjnego celu organizacji, który zastępuje próby przewidywania i kontrolowania przyszłości” .

W. Pańków, Instytucje i organizacje – pochodzenie – powstawanie – funkcje – przekształcenia. Wydaw. Poltext, 2014

sygn. 31945 czyt.

 

Instytucje zostały przedstawione jako żywe organizmy uwikłane w relacje z władzą, państwem i rynkiem. Autor, socjolog, opisał te procesy na konkretnych przykładach.

A. Kołakowski, Biblioteka polska. WAiF, Warszawa 2007

sygn. 31892

 

Autor przedstawia książki i szkice polskich myślicieli pierwszej połowy XX w., dzieła już czasem trudno dostępne czy wręcz zapomniane, nierzadko zafałszowane przez cenzurę lub zakazane w czasach PRL.

E. Kristanova, W kręgu zagadnień literackich „Tygodnika Powszechnego” (1945-1953). ASPRA, Warszawa 2016

sygn. 31896

Jest to monografia prezentująca „Tygodnik Powszechny" na tle innych periodyków społeczno-kulturalnych doby stalinizmu w Polsce.

M. Kisilowska, M. Paul, M. Zając, Jak czytają Polacy? Centrum Cyfrowe, Warszawa 2016

sygn. 31897 czyt. – 31899

 

Wersja cyfrowa raportu jest dostępna w sieci, zob.: http://centrumcyfrowe.pl/wp-content/uploads/2016/06/Jak-czytać - Polacy-raport-końcowy.pdf

E. Nurkiewicz, Co nam zostało z tych lat…. Przedwojenne reklamy i ogłoszenia w zbiorach Biblioteki Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.  Wydaw. Dzikie Ptaki, Warszawa 2016

sygn.  31911.A

 

Nowa książka autorki, która przyzwyczaiła nas do lektury książek, które powstały na podstawie materiałów zgromadzonych w jednej bibliotece, ale oglądanych wnikliwie pod jakimś kontem.

Z Mazowsza na obczyznę. XIV Międzynarodowe Sympozjum Biografistyki Polonijnej „Mazowszanie w świecie”, Warszawa, 15-16 października 2016. Red. J. Gmitruk, Z. Judycki, T. Skoczek. CAN, Warszawa 2016

sygn. 31941 Mk

 

Publikacja gromadzi materiały konferencyjne. Udało się je wydać tuż przed rozpoczęciem spotkania.

M.in. J. Draus: Hanka Ordonówna. Portret artystyczny i patriotyczny.

J. Haftner: Mazowszanie w Wiedniu.

E. Giglewicz: Aleksander Florian Józef hr. Colonna Walewski (1810-1868).

Z. A. Judycki, Mazowszanie w świecie. Słownik biograficzny. T. 1.  CAN, Warszawa 2016

sygn. 31942/1.I

 

Książka wpisuje się w cykl, w ramach którego wcześniej wyszły pozycje takie, jak Mazowieccy muzealnicy – słownik biograficzny (2015), czy Duchowieństwo polskie w świecie (2002).

 

Z. Judycki, T. Skoczek, Mazowieckie muzea, galerie sztuki, antykwariaty i archiwa. Informator biograficzno-adresowy. CAN, Warszawa 2016

sygn. 31943.I

 

Jest to najnowsza publikacja, której współautorem jest prof. Judycki, wydana przez wydawnictwo CAN istniejące od lat 90. XX w., specjalizujące się w publikacjach z zakresu biografistyki polonijnej.

Czytanie menażerii. Zwierzęta w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej. Red. A. Mik [i in.]. Wydaw. SBP, Warszawa 2016

sygn. 30035/8 czyt., 30036/8

 

Monografia przyjmująca zwierzęcy punkt odniesienia w metodologicznych odwołaniach „czytania świata” w literaturze dla dzieci i młodzieży.

 

Geografia krain zmyślonych. Wokół kategorii miejsca i przestrzeni w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej. Red. W. Kostecka, M. Skowera. Wydaw. SBP, Warszawa 2016    

sygn. 30035/7 czyt., 30036/7

 

W książce zamieszczono dwadzieścia jeden tekstów o  charakterze teoretycznym, rozważań historycznych i współczesnych.

 

M. Jaworek, Mit Dziecka. Korczak – Nietzsche – Zaratustra. Wydaw. SBP, Warszawa 2016 

sygn. 30035/6 czyt., 30036/6

 

Autorka za punkt wyjścia do swoich rozważań przyjęła analizę Korczakowskich bohaterów z perspektywy Nietzscheańskiej koncepcji metamorfoz ducha.

 

Zawód dziennikarza wobec współczesnych wyzwań. Red. nauk. T. Kononiuk, K. Kakareko. ASPRA-JA, Warszawa 2016     

sygn. 31977

 

„Tematyka zawartych w książce opracowań dotyka budzących współcześnie najwięcej wątpliwości kwestii związanych z praktykowaniem zawodu dziennikarskiego”.

T. Kononiuk, Etyczne dziennikarstwo. Ewolucja deontyczna zawodu. Warszawa 2015             

sygn. 31974

 

„Praca nad gromadzeniem, przetwarzaniem i interpretacją informacji w imię standardów obiektywizmu, rzetelności, a przede wszystkim służby społeczeństwu, a więc reguł wypracowywanych przez lata kształtowania się zawodu dziennikarza, w obecnej rzeczywistości stała się przedmiotem wielu dyskusji, przede wszystkim w środowisku dziennikarskim”.

 

Dziedzictwo i pamięć Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Red. A. Stawarz. CAN, Warszawa 2009    

sygn. 31944.A

 

Publikacja przedstawia stan prac dokumentacyjnych, wystawienniczych i popularyzatorskich przełomu XX/XXI w. Szczególnie interesujący jest dział  III, w którym prezentowane są druki i rękopisy związane z Kresami.

 

I. Eberl, Cystersi – historia zakonu europejskiego. Wydaw. Astraia, Kraków 2011

sygn. 31913 sz. 4

 

Dokonania zakonu Cystersów w dziedzinach gospodarki rolnej, architektury miały wpływ na kształtowanie historii Europy. Książka prezentuje historię zakonu, od XII wieku po czasy współczesne.

 

Biblioteki akademickie: w środowisku naukowym, we wspólnocie uniwersyteckiej, we wspólnocie lokalnej . Red. nauk. W. Juszczak. Wydaw. Adam Marszałek, Toruń 2016       

sygn. 31910

 

Biblioteki naukowe, a szczególnie akademickie mają  dodatkowe funkcje wynikające z roli, jaką pełnią przygotowując, uzupełniając warsztat informacyjny zarówno dla badań naukowych, jak ido działalności dydaktycznej.

 

P. Zajas, Niemilknące muzy. Wydawcy, pisarze, tłumacze i pośrednicy kulturowi na frontach Wielkiej Wojny (1914-1918). Wydaw. Nauk. UAM, Poznań 2016     

sygn. 31912

 

Autor poświęcił publikację polsko-niemieckiej wymianie kulturowej podczas pierwszej wojny światowej. Na jej kanwie prześledził losy wydawców, tłumaczy i dziennikarzy oraz przedstawicieli wszystkich innych zawodów, które miały związek z przepływem książki.

 

Antonio Possevino SJ (1533-1611). Życie i dzieło na tle epoki . Red. D. Quirini-Popławska. Akad. Ignatianum,

 Wydaw. WAM, Kraków 2012  

sygn. 31856

Jest to monografia jezuity, którego wszechstronna działalność w drugiej połowie XVI i na początku XVII wieku na terenie niemal całej ówczesnej Europy, budziła duże zainteresowanie i nadal inspiruje badaczy zagranicznych oraz polskich. Opublikowana praca stanowi rezultat przedsięwzięcia badawczego.

 

M. Jabłońska, Dokumentacja specjalna w archiwach. Opis tradycyjny i komputerowy. Wydaw. Nauk. UMK, Toruń 2011  

sygn. 31888 czyt., 31889

 

Książka stanowi próbę podsumowania ponad 60-letniej praktyki archiwalnej w zakresie opracowania i opisu dokumentacji nieaktowej. Problemy zostały omówione  w ujęciu historycznym, w tym wytyczne metodyczne dla poszczególnych typów dokumentacji. Autorka wręcz twierdzi, że budowa nowoczesnego systemu informacji archiwalnej wymusi rezygnację z podziałów na typy i rodzaje dokumentacji.

 

Toruńskie Konfrontacje Archiwalne . T. 4: Nowa archiwistyka – archiwa i archiwistyka w ponowoczesnym kontekście kulturowym. Red. W. Chorążyczewski, W. Piasek, A. Rosa. Wydaw. Nauk. UMK, Toruń 2014   

sygn. Mk: 28248/4, 28250/4

 

Nowoczesne archiwum i wszelka naukowa refleksja archiwistyczna zaczęła się w XIX w. Zdaniem autorów problemy i zjawiska dziś opisywane przez praktyków i teoretyków w celu ich pełnego zdiagnozowania i powzięcia odpowiednich działań na gruncie samej archiwistyki, wymagają refleksji kulturowej, która w centrum swojego analitycznego języka umieszcza pojęcie kultury.

 

M. Białas, Orfeusz technokrata. Media w upowszechnianiu muzyki poważnej. Wydaw. Nauk. GRADO, Toruń 2010  

sygn. 31976

 

„Autor poddał wieloaspektowej analizie związki muzyki poważnej z mediami w perspektywie jej upowszechniania. Efekt przedsięwzięcia naukowego” wzmacnia literatura przedmiotu znacznie wykraczająca poza ramy narzucone przez tytuł.

 

S. Stępień, Prasa ludowa w Polsce. Zarys historyczny. Warszawa 1984

sygn. 31932

Książka wpisuje się w szereg publikacji zajmujących się szczegółowo historią i problemami polskiego ruchu ludowego z naciskiem na wydawnictwa ciągłe.

 

Polski Słownik Biograficzny. T. LI/1, z. 208. IH PAN, Warszawa-Kraków 2016   

sygn. 8531/208.I

W ubiegłym roku obchodziliśmy 80-lecie istnienia Polskiego Słownika Biograficznego. Prezentowany zeszyt  stanowi kontynuację wydawnictwa.

 

Sprawozdanie Biblioteki Narodowej za rok 2015.  Warszawa 2016  

sygn. P. 102

 

Jest to kolejne zestawienie informacji na temat gromadzenia, udostępniania, opracowywania i konserwacji zbiorów, również prac naukowych, przedsięwzięć kulturalnych i promocyjnych podjętych przez Bibliotekę Narodową Książnicę w roku 2015.

 

Przegląd Archiwalny Instytutu Pamięci Narodowej. T. 1-4, 6   

sygn. 31914/1-4, 6

Na stronie internetowej  (zob.: http://ipn.gov.pl/par/tomy-archiwalne/90,Tom-82015.html) redakcja zamieszcza spis treści i krótkie streszczenia wybranych artykułów.

 

Studia o Książce i Informacji. Red. M. Komza. T. 33, 34. Wrocław 2014  

sygn. 28701/33, 34, 31990, 32001

 

L. Kośny: Stan badań nad polskimi czasopismami pszczelarskimi.

K. Ambroziak: Żydowskie jednodniówki sportowe z okresu międzywojennego (ze zbiorów CBN Polona).

 

Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne. 2016 T. 105

 sygn. P. 55

 

M.in. T. Krynicka: Biblioteka Uniwersytecka KUL jako warsztat pracy izydorianisty na podstawie własnych doświadczeń.

 

Roczniki Biblioteczne. 2014, 2015 R. 58, 59

sygn. 49

 

M.in. H. Łaskarzewska: Nasza niepamięć. Losy zbiorów polskich w latach 1914-1920.

M. Matwiejów: Naukowe opracowanie  i katalogowanie rękopisów nowożytnych i najnowszych (XVI-XX w.) w polskich bibliotekach w II poł. XX w.

 

Acta Poligraphica. 2015 vol. 7    

sygn. P. 334

M.in. E. Ropucho: Typografia w przestrzeni cyfrowej jako przedmiot badań bibliologicznych.

 

Biblioterapeuta. 2016 nr 3(76)    

sygn. Px 22

M.in. W. Matras-Mastalerz: Dialog czytelnika z autorem.

Wydawca. 2016 nr 6/9  

sygn. P. 259

M.in. O historii druku w Supraślu.

 

Zagadnienia Informacji Naukowej. 2016 vol. 54, no. 1

sygn. P. 114/1-3

 

M.in.  E. Głowacka: Polskie repozytoria instytucjonalne jako miejsce dla otwartych zasobów naukowych i edukacyjnych.

Biblioteka w Szkole. 2016/9, 10     

sygn. P.224

 

M.in. K. Bindas: Moda na czytanie i sport.

Iluminacje. 2016/2(11)     

sygn. P. 328

M.in.  E. Mizgalski: Księga praw miejskich Głubczyc.

 

Biblioterapeuta. 2016 nr 2(75)   

sygn. Px. 22

M.in. M. Prokopowicz: I Konferencja. Biblioterapia w ośrodkach akademickich.

 

Rocznik Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie. 2015. R. 60    

sygn. P. 93

 

M.in. R. Majkowska: Droga do digitalizacji akt Towarzystwa Naukowego Krakowskiego w Archiwum Nauki PAN i PAU.

Biblioteka Analiz. 2016/21.   

sygn. Px. 28

 

M.in. Księgarnie dziś i jutro – debata.

Poradnik Bibliotekarza. 2016 nr 7/8, 9, 10 

sygn. P. 6

M.in. B. Klukowski: Dwa wymiary rynku książki.

M. Zając: Rynek książki dla dzieci i młodzieży – spokojniejszy rok?

 

Bibliotekarz. 2016 z. 7/8, 9, 10    

sygn. P. 5

M.in. M. Garczyńska: Portale społecznościowe dla miłośników książek.

B. Budzyńska: Biblioteki publiczne z ofertą dla cudzoziemców.

 

Przegląd Biblioteczny. 2016 z. 2, 3

sygn. P. 4

 

M.in. J. Sadowska: Bibliografia zalecająca w Polsce.

A. Czerwiński, M. Krzesaj: Miejsce i znaczenie oceny jakości informacji w wybranych modelach ewaluacji bibliotek cyfrowych.

 

Guliwer. 2016 nr 1 

sygn. P. 229

M.in. A. Wolanin: Obecność archetypu wielkiej matki w baśniach oraz literaturze dziecięcej.

 

Książki. Magazyn Literacki. 2016 nr 7, 8    

sygn. PX. 26

M.in. A. Czarnowska-Łabędzka: Książka zaczyna się od okładki.

Rocznik BN. 2015 T. XLVI   

sygn. P. 155

M.in. T. Ososiński: Biblioteka Zygmunta Augusta i jej monumenta w berlińskiej Staatsbibliothek.

 

Bibliotekarz Zachodniopomorski. 2014 nr 3 

sygn. P. 104

M.in. B. Sadowska: Wsadowe ubytkowanie w ALEPHIE.

Nowe Książki. 2016, nr 7-8, 9, 10

sygn. P. 54

M.in. Zaraźliwa radość czytania. Rozm. Z Pauliną Wilk.

C. S. Nosal: Mądrość wybierania.

 

Uniwersytet Warszawski. 2016, 3/78

sygn. P. 337

M.in. K. Łukaszewska: Nie wystarcza nam obecna pozycja.


Jest to wybór subiektywny. Wszystkie nowe książki prezentujemy w Czytelni Biblioteki.


Lista nowości w postaci pliku pdf

Poprzednia lista nowości